Šiandien minima tarptautinė retų ligų diena

Vasario 28-ąją minima Tarptautinė retų ligų diena. Jos tikslas – skatinti glaudų mokslininkų ir pacientų, jų šeimos narių, globėjų bei sveikatos politikos formuotojų bendradarbiavimą, plėtojant retų ligų tyrimus ir gydymą.

Europoje retomis laikomos ligos, kuriomis suserga mažiau nei 1 žmogus iš 2000. Šiuo metu žinoma apie 6–8 tūkst. retų ligų, iš kurių apie 80 proc. yra genetinės. Retoms ligoms priskiriamos taip pat kai kurios retos įvežtinės ligos, kuriomis užsikrečiama keliaujant.

Į retų ligų sąrašą Europoje įtrauktos virusinės karštligės (Ebola, Marburgo, Lassa geltonoji, Krymo-Kongo ir kt.), uodų platinamos ligos (Vakarų Nilo karštligė, zikos virusinė infekcija, maliarija, dengės karštligė, čikungunija ir kt.), zoonozės (tuliaremija, leptospirozė, bruceliozė, listeriozė ir kt.) legionierių liga, per maistą plintančios infekcijos (botulizmas, vidurių šiltinė), kai kurios parazitinės ligos (trichiurozė, tungiazė, įgimta toksoplazmozė, trichineliozė, anisakiazė, ir kt.), skiepais valdomos infekcijos (stabligė, difterija, įgimtas raudonukės sindromas, pasiutligė, poliomielitas ir kt.).

Kai kurių retų užkrečiamųjų ligų gali padėti išvengti skiepai. Medikai visuomet ragina laikytis tinkamos rankų higienos, vartoti saugų maistą.

Parengta pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro inf.

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą