Šiandien minima širdies vožtuvų ligų žinomumo diena

Vasario 22-ąją visame pasaulyje minima Širdies vožtuvų ligų žinomumo diena. Visi 75-erių ir vyresni asmenys skatinami pasitikrinti dėl aortos stenozės.

Aortos stenozė yra viena iš širdies vožtuvų ligų. Neretai, net ir kentėdami skausmą krūtinės srityje, kamuojami dusulio ir galvos svaigimo senjorai vengia kreiptis į medikus ir rizikuoja savo gyvybe.

Paprastai parenkamas vienas iš dviejų gydymo būdų: atvira chirurginė aortos vožtuvo operacija arba transkateterinė aortos vožtuvo implantacija. Pastarasis būdas yra labai pažangus, nes tai minimaliai invazinė procedūra, kuri gali būti taikoma itin aukštos rizikos pacientams.

Tyrimai skirtingose šalyse rodo, kad iš viso širdies vožtuvų ligos šiuo metu kamuoja maždaug 2,5 proc. planetos gyventojų, dauguma jų yra 75 metų ir vyresni.

Dažniausiai aortos stenozė kamuoja vyresnio amžiaus žmones, nes metams bėgant ant aortos vožtuvo burių pamažu kaupiasi kalcis, dėl to jos standėja ir kietėja – vožtuvas negali tinkamai atsidaryti ir užsidaryti, jo anga susiaurėja. Suprastėjus aortos vožtuvo funkcijoms, kraujas iš širdies negali normaliai ištekėti į aortą – širdis turi stipriau susitraukti, kad galėtų išstumti kraują. Širdis kurį laiką sugeba atlaikyti didesnį krūvį, tačiau patologijai įsisenėjus, skilvelis nusilpsta, padidėja, išsiplečia, nesugeba tinkamai susitraukti. Dėl to fizinio krūvio metu pacientai ima dusti, greitai pasireiškia nuovargis, svaigsta galva, alpstama. Ligos kamuojami žmonės yra priversti riboti sau įprastą fizinę veiklą, o negydoma sunki liga gali sukelti širdies nepakankamumą ar net staigią mirtį.

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą