Gynyba nuo užpuoliko: svarbiausia – nedvejokite

Ilgesni tamsesni vakarai, tuštesnės gatvės. Šaltasis ir tamsusis metų laikas – geresnė terpė užpuolikams. Dujų balionėlis yra viena paprasčiausių ir populiariausių savigynos priemonių. Bet vien jį turėti neužtenka, taip pat labai svarbu žinoti kaip tokiose situacijose elgtis.

Balionėlį naudokite nesvarstydami

Kauno prekybos miestelyje „Urmas“ įsikūrusios parduotuvės „Army Shop“ vadovas Vytautas Romeika sako, kad dujų balionėliai išlieka viena populiariausių gynybos priemonių.

„Žmonės dažniausiai renkasi mažesnio ir vidutinio tūrio pipirinių dujų balionėlius. Dydis, beje, jokios įtakos veiksmingumui neturi – visi jie veikia vienodai efektyviai. Tiesiog didesnis balionėlis užims daugiau vietos ir jo užteks ilgesniam laikui. Kalbant apie patogumą, yra balionėliai, kurie dedami į specialius dėklus, vadinamus konteineriais, kurie gali būti pritaikyti kairiarankiams arba juos galima prikabinti, pavyzdžiui, prie diržo ir greičiau ir dėl to greičiau panaudoti“, - pasakojo V. Romeika.

Dar vienas svarbus skirtumas – purškiamos dujos būna paprastos arba gelinio pavidalo. Gelinis variantas yra patikimesnis pirmiausia dėl to, kad jo neišnešios vėjas ir jis pateks ten kur reikia. Kitas dalykas, jį galima naudoti ir patalpoje, nes dujos nepasklinda joje, o patenka tik ant užpuoliko ir nenukenčia kiti žmonės. Trečias privalumas – ant odos patekusį gelį užpuolikas nevalingai nori nusivalyti, tačiau trinamas jis dar daugiau degina graužia.

Kalbėdamas apie patį dujų balionėlio panaudojimo momentą besiginant, „Army Shop“ vadovas akcentavo, kad reikia veikti greitai ir užtikrintai.

„Purškiant dujas iš balionėlio galima apsiginti maždaug 4–5 metrų atstumu. Tačiau, žinoma, pajutus pavojų pasiruošti ir reaguoti reikia kuo greičiau. Apskritai, jei jaučiate grėsmę, dujų balionėlį geriau naudoti, nei nenaudoti. Net jei pavojus būtų netikras, pipirinės dujos žmogaus sveikatai jokio pavojaus nekelia. Sukeltas perštėjimas yra laikinas, kuris vėliau praeina be jokių pasekmių“, - patarė pašnekovas.

Nustebinkite užpuoliką

Tačiau kaip tokioje situacijoje nepasimesti ir sureaguoti laiku? O kaip elgtis jei dujų balionėlio ar kitos specialios savigynos priemonės neturite su savimi?

Kauno kovos menų akademijos karatė treneris Remigijus Kaminskas sako, kad esminius dalykus, kurie gali padėti apsaugoti savo turtą, sveikatą ar net gyvybę, galima išmokti per savaitę.  

„Mokantis savigynos, kovos menų, labai svarbios ir psichologijos žinios. Labai svarbu nepanikuoti ir iš anksto žinoti keletą variantų, ką tokiose situacijose daryti. Vienas esminių dalykų – padaryti tai, ko užpuolikas iš jūsų visiškai nesitiki. Tai padėtų sutrikdyti priešininką ir išlošti šiek tiek laiko, kuris tokiose situacijose yra labai svarbus. Nors kovos menų reikėtų mokytis visą gyvenimą, palankius specialius savaitės trukmės kursus galima įgyti esminius užtikrintus įgūdžius, kaip elgtis užpuolimo atveju. Visi karate treneriai, visų pirma, moko pradėti nuo gynybos, o ne nuo puolimo. Ši sporto šaka yra skirta gintis, o ne pulti“, - akcentavo R. Kaminskas.

Pasak savigynos specialistų, sutrikdyti užpuoliką gali tokie veiksmai, kaip netikėtai užtraukta daina, skardus juokas, pasisveikinimui ištiesta ranka. Elementarus ir, rodos, vaikiškas, bet efektyvus triukas – nukreipti dėmesį rodant į priešingą pusę ranka ir kūno kalba rodant nustebimą ar net siaubą. Užpuolikui sutrikus, galima išnaudoti situaciją bandant pabėgti, imtis fizinių veiksmų prieš jį ar išsitraukti tą patį dujų balionėlį.

Bet veiksmai ir jų efektyvumas labai priklauso nuo situacijos. Jei užpuolimas įvyks staiga ir netikėtai, beliks gintis fizinėmis priemonėmis. Tokiu atveju svarbu išvengti smūgio, atsistumti, išsilaisvinti iš užpuoliko. Čia gali padėti smūgiai alkūnėmis, staigus pritūpimas, stiprus smūgis kulnu į blauzdos priekinę dalį, spyris į tarpukojį. Jei atstumas nedidelis, labai efektyvus gali būti taikymasis į veidą: akis, nosį.

Svarbiausia tokiais atvejais elgtis greitai ir užtikrintai, nedvejoti.

Jei tai situacija iš pokalbio perauganti į konfliktą (tarkime, gatvėje prie jūsų priėjo girtas asmuo), galima bandyti šį konfliktą užglaistyti. Tokiais atvejais gali padėti netikėtas apkabinimas, rankos padavimas ar kitoks draugiškas fizinis kontaktas, taip pat ir humoras.

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą