Sveikatos apsaugos ministerija teikia atnaujintas rekomendacijas šventiniam laikotarpiui
Prieš gražiausias metų šventes dauguma gyventojų skuba aplankyti artimuosius, draugus ir kolegas, lankosi prekybos centruose, renginiuose, kuriuose artimas kontaktas su kitais žmonėmis dažnai yra neišvengiamas. Epidemiologinei situacijai šalyje ir pasaulyje blogėjant bei plintant naujai COVID-19 viruso Omikron atmainai, plintančiai 3–5 kartus sparčiau nei kitos atmainos, šios, džiaugsmą nešančios šventinės tradicijos, gali tapti ir rizikos bei pavojaus šaltiniu – padidėjęs susibūrimų skaičius sudaro palankesnes sąlygas COVID-19 viruso plitimui.
Dėl šios priežasties, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), atsižvelgusi į Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro bei Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, siekia riboti koronaviruso plitimą visuomenėje ir teikia gyventojams rekomendacijas, kaip reikėtų elgtis šventiniu laikotarpiu.
Svarbiausia rekomendacija – visiems, dar nepasiskiepijusiems – skiepytis, jau pasiskiepijusiems – skiepytis sustiprinančiąja doze. Efektyviausia apsauga nuo COVID-19 ligos ir SARC-CoV-2 viruso atmainų – vakcinacija. Kaip rodo kitų valstybių preliminarūs duomenys, pagal pilną vakcinacijos schemą prieš keturis mėnesius ir anksčiau pasiskiepijusiems asmenims, sustiprinančioji dozė tris kartus sumažina riziką užsikrėsti naująja Omikron atmaina. Neseniai pagal pilną vakcinacijos schemą pasiskiepijusių žmonių tikimybė užsikrėsti mažėja perpus.
Taip pat rekomenduojama vengti masinių žmonių susibūrimo vietų tiek atvirose, tiek uždarose erdvėse. Vis dėlto, jei to išvengti neįmanoma, uždarose erdvėse privaloma dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius, kurie priglunda prie veido ir visiškai dengia nosį ir burną. Kaukes rekomenduojama dėvėti ir atvirose viešose vietose, kai neįmanoma išlaikyti saugaus, ne mažesnio nei 2 metrų atstumo nuo aplinkinių.
Reikėtų nerengti šventinių vakarėlių darbovietėse, ugdymo įstaigose. Neorganizuoti nebūtinų renginių savivaldybių teritorijose bei asmeninių švenčių. Ypač tokių, kuriose susirenka įprastai nesusitinkantys žmonės iš visos Lietuvos ar užsienio valstybių. Vakarėlius patariame organizuoti nuotoliniu būdu arba lauke. Tokios rekomendacijos teikiamos, nes kai kuriose šalyse Omikron atmainos protrūkiai registruoti būtent po šventinių vakarėlių uždarose erdvėse, kurių metu šia atmaina užsikrėtė didžioji dalis šventės dalyvių.
Primename, kad žmonių susibūrimo vietose, renginiuose, šventėse, vakarėliuose ir pan. draudžiama dalyvauti žmonėms:
kuriems privaloma izoliacija, izoliavimo laikotarpiu;
turintiems ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių (karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.);
gavus teigiamą greitojo savikontrolės testo rezultatą (registruotis PGR tyrimo atlikimui).
Papildomi ribojimai ir nemedicininės infekcijos valdymo priemonės reikalingos, nes jei vakcinacijos tempai išliks tokie patys ir gyventojai nebus linkę pasiskiepyti sustiprinančiąja doze, situacija šalyje išliks sudėtinga dėl to, kad praėjus tam tikram laiko tarpui nuo vakcinacijos, COVID-19 vakcinos efektyvumas mažėja. Remiantis Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro rekomendacijomis, šiuo metu ypač svarbu spartinti skiepijimą sustiprinančiąja vakcinos doze bei taikyti kitas COVID-19 ligos valdymo priemones.
Už visuomenės sveikatos srities Europos Sąjungos reglamentų ar sprendimų, higienos norminių aktų ar kitų visuomenės sveikatos srities teisės aktų, Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pažeidimą, taip pat už Lietuvos Respublikos civilinės saugos įstatymo ir kitų civilinę saugą reglamentuojančių teisės aktų nevykdymą ar pažeidimą asmenys gali būti traukiami administracinėn atsakomybėn ir gali būti skiriama 500–1500 eurų bauda, juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 1500–6000 eurų bauda.
SAM Spaudos tarnyba
Komentarai
Komentarų nėra