Asmeninio asistento pagalbą galima gauti beveik visose savivaldybėse ir ji populiarėja

Netrukus sukaks metai, kai žmonės su negalia gali pasinaudoti asmeninio asistento pagalba. Taip užtikrinamos didesnės galimybės mokytis, dirbti ir savarankiškai gyventi bendruomenėje. Per šešis 2021 metų mėnesius asistento pagalba pasinaudojo 568 žmonės su negalia, suteikta daugiau kaip 62,2 tūkstančiai pagalbos valandų, asmeninę pagalbą teikė 297 asmeniniai asistentai. 

Šiemet per pirmą ketvirtį asmeninė pagalba buvo suteikta 815 žmonių su negalia, o pagalbos valandų skaičius kone dvigubai didesnis net pernai, asmeninių asistentų skaičius peršoko 400.

„Asmeninio asistento pagalba šiandien teikiama 51 savivaldybėje iš 60. Tikiuosi, kad artimiausiu metu ši labai reikalinga pagalba bus teikiama visose šalies savivaldybėse. Svarbu, kad žmonės su negalia, kaip ir bet kuris iš mūsų, galėtų gyventi bendruomenėje, mokytis, dirbti, aktyviai leisti laisvalaikį“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.  

Beveik 67 proc. visų žmonių, pasinaudojusių asmeninio asistento pagalba, yra darbingo amžiaus (18-64 m.), beveik trečdalis – vyresni nei 65 m. asmenys, 4 proc. vaikų iki 17 m.

Daugiausiai, t. y. net pusė visų žmonių, gavusių asmeninę pagalbą, turi fizinę negalią (282 žmonės), penktadalis – kompleksinę negalią (112 žmonių), panašiai tiek pat – psichikos negalią (82 žmonės).

Asmeninės pagalbos teikimo kaina skirtingose savivaldybėse svyruoja nuo 4,56 Eur/val. įkainio Pasvalio rajono savivaldybėje iki didžiausio – 12,20 Eur/val. Telšių rajono savivaldybėje. Skaičiuojama, kad šios pagalbos valandinis įkainis savivaldybėse vidutiniškai siekia apie 8 Eur/valandą.

Savivaldybių pateikti duomenys rodo, kad beveik 20 proc. pagalbos gavėjų (108 žmonės) neturėjo mokėti už asmeninio asistento pagalbą. Panašus skaičius paslaugos gavėjų turėjo primokėti 5 proc. (112 žmonių), 10 proc. (127 žmonės), 15 proc. (97 žmonės), o 124 žmonės turėjo primokėti iki 20 proc. pagalbos kainos. 

Kas yra asmeninio asistento pagalba?
Asmeninis asistentas gali suteikti pagalbą namuose ar viešojoje erdvėje. Pavyzdžiui, toks asistentas gali padėti pasirūpinti asmens higiena, maistu, padėti nuvykti į reikiamą vietą, pagelbėti bendrauti, tvarkyti finansinius išteklius, orientuotis aplinkoje, organizuoti laisvalaikį ir poilsį, palydėti ir padėti nuvykti į darbo pokalbį, surasti tinkamą transporto priemonę, padėti judėti ten, kur nėra pritaikyta aplinka. Svarbiausias asmeninio asistento uždavinys – ne atlikti veiksmus už asmenį su negalia, o atlikti kartu su juo. 

Sukurti naują individualizuotą pagalbą bendruomenėje ypač aktualu dabar, kai pertvarkoma socialinės globos sistema. Globos įstaigose gyvenančius žmones su negalia siekiama apgyvendinti savarankiškai ir sudaryti sąlygas jiems ir jų šeimoms gauti individualias bendruomenines paslaugas, taip užtikrinant savarankiškumą ir laisvę rinktis. 

Kas gali gauti asmeninio asistento pagalbą?
Asmeninę pagalbą gali gauti visi žmonės su negalia, kuriems šis poreikis yra nustatytas, neatsižvelgiant į amžių, negalios sunkumą ar pobūdį.

Tokios pagalbos poreikį 1 metams nustato socialiniai darbuotojai pagal socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatytą tvarką. 

Asmeninio asistento pagalbą gali teikti fizinis asmuo, kuris su negalia turinčiu asmeniu nėra susijęs artimais giminystės ryšiais. Asmeninis asistentas, prieš pradėdamas teikti pagalbą, išklauso įžanginius individualaus priežiūros personalo mokymus.

Kiek kainuoja asmeninio asistento paslauga?
Jeigu žmogaus su negalia, kuriam reikalinga asmeninė pagalba, pajamos yra mažesnės už 294 eurus (dydis aktualus nuo 2022 m. birželio 1 d.), asmeninė pagalba jam teikiama nemokamai. Jeigu pajamos didesnės, – turės apmokėti ne daugiau kaip 20 proc. pagalbos teikimo kaštų, o įmoka negalės viršyti 20 proc. žmogaus pajamų. 

2022 05 27 SADM Asmenins pagalbos gaveju skaicius apskrityse zemelapis

 

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą