Pasiteisinęs eksperimentas: prie atliekų konteinerių vėl budės „reindžeriai“


Pavasaris – visuotinio tvarkymosi metas. Bet neretai pasitaiko, kad tvarkant vieną vietą, pavyzdžiui, savo namus, užteršiama kita, pavyzdžiui – atliekų konteinerių aikštelė, kurioje kai kas vis dar meta bet ką ir bet kaip.
Kad taip nenutiktų, Alytuje prie pačių problemiškiausių, labiausiai užteršiamų, konteinerių aikštelių prie daugiabučių namų vėl pradėjo budėti prižiūrėtojai.
Trys žmonės kasdien dirbs skirtingose aikštelėse, kontroliuodami, kad atliekas į jose esančius konteinerius atnešantys gyventojai, tinkamai jas išrūšiuotų ir nepaliktų aikštelėse prie konteinerių stambiųjų atliekų, kurias reikia vežti į specialias tokių atliekų surinkimui skirtas aikšteles.
Prižiūrėtojai ne tik perspės gyventojus nepalikti prie konteinerių neleistinų atliekų, bet ir patars, kaip išrūšiuoti mišrias komunalines bei pakuočių atliekas, dalins informacines skrajutes.
„Mūsų patirtis rodo, kad tokia nuolatinė priežiūra ir tiesioginis raginimas rūšiuoti yra labai efektyvus: žmonės atsakingiau rūšiuoja, konteinerių aikštelės tampa daug tvarkingesnės ir netgi gerokai sumažėja jose surenkamų atliekų kiekiai“, - sakė Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro (ARATC) direktorius Algirdas Reipas.
Prieš pora metų ARATC jau vykdė tokį eksperimentą. Tąsyk šešiose probleminėse aikštelėse, kuriose esantys konteineriai buvo greičiausi pripildomi atliekomis, prie jų nuolat būdavo paliekamos statybos atliekos, seni baldai ar kiti dideli daiktai, prižiūrėtojai dirbo du mėnesius.
Per tą laiką šiose aikštelėse surenkamų mišrių atliekų sumažėjo 3 kartus, o išrūšiuotų pakuočių atliekų stipriai padaugėjo. Aikštelės tapo daug tvarkingesnės – dirbant prižiūrėtojams gyventojai prie konteinerių nebepalikdavo stambių atliekų, jas veždavo į tam skirtas aikšteles.
Pasiteisinusio eksperimento rezultatai paskatino ne tik tęsti tokią praktiką, bet ir išplėsti „reindžerių“ prižiūrimų aikštelių tinklą.
Tad nuo balandžio pradžios Alytuje pradėjo dirbti trys prižiūrėtojai, kurie nuolat tikrins po penkias konteinerių aikšteles – iš viso penkiolika aikštelių. Prižiūrėtojai, tikrinantys Vidzgirio, Putinų ir Dainavos mikrorajonuose esančias problemines aikšteles, dirbs pusę metų. Jiems bus mokama iš Alytaus miesto savivaldybės Užimtumo didinimo programos lėšų.
Prieš pradėdami darbą prižiūrėtojai buvo apmokyti, supažindinti su atliekų tvarkymo taisyklių reikalavimais, kad galėtų ne tik drausminti gyventojus, bet ir paaiškinti, ką ir kaip rūšiuoti.
Gyventojų reakcija, išvydus konteinerių aikštelėse ARATC ženklus pažymėtas liemenes vilkinčius „reindžerius“ ir išgirdus jų perspėjimus, būna įvairi: vieni geranoriškai reaguoja į pastabas, kiti būna nusiteikę pikčiau.
„Yra žmonių, kurie pamatę pradėjusius dirbti prižiūrėtojus, labai apsidžiaugė, kad konteinerių aikštelėse vėl bus tvarka, mat prisimena, kad aikštelės buvo smarkiai pasikeitusios, vykdant ankstesnį eksperimentą“, - pastebėjo ARATC Atliekų tvarkymo paslaugų ir kontrolės padalinio vadovas, kokybės inspektorius Martynas Krasauskas.

ARATC vadovai ir specialistai pripažįsta, kad atliekų tvarkymas yra sudėtingas procesas. Ir šis procesas tik tuomet bus sklandus, kai kiekvienas atliekų turėtojas taps atsakingu ir supratingu jo dalyviu. „Kaskart iš mūsų namų išneštos atliekos tampa ne kažkieno vieno, o visų mūsų bendru rūpesčiu. Ir tik nuo visų mūsų pastangų priklauso, kaip susitvarkysime su tuo rūpesčiu, kurį kiekvienas išnešame į viešumą“, - sakė A. Reipas, kviesdamas namų tvarkymo nepaversti kitų erdvių šiukšlinimu.


Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro informacija

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą