Žalingiausių eglynams vabalų pagausėjo visoje šalyje

Šiemet visuose valstybiniuose miškuose pagausėjo, Valstybinės miškų tarnybos (VMT) duomenimis, žalingiausio eglynų kenkėjo – žievėgraužio tipografo. Tai rodo VMT Miško sanitarinės apsaugos skyriaus atliekamos šių vabalų stebėsenos rezultatai.

Per dvi apskaitas – pirmoji vykdyta gegužę, o antroji birželį – jų buvo sugauta 47 proc. daugiau negu 2020 metais. Žievėgraužio tipografo vabalai gaudomi barjerinėmis gaudyklėmis su įdėtu specialiu viliokliu pastoviose apskaitos vietose.

Daugiausia jų sugauta Valstybinių miškų urėdijos (VMU) Kuršėnų, Panevėžio, Raseinių ir Telšių regioninių padalinių administruojamuose miškuose, mažiausiai – Rokiškio ir Trakų. Labiausiai kenkėjo populiacija išaugo, pasak VMT Miško sanitarinės apsaugos skyriaus vedėjo Virgilijaus Vasiliausko, Kuršėnų regioninio padalinio prižiūrimuose eglynuose. Ten vabalų sugauta beveik tris kartus daugiau nei pernai.

Nors 2015-2020 m. menkiausias žievėgraužio tipografo skraidymas buvo užfiksuotas Žemaitijos eglynuose, šiemetiniai dviejų pirmųjų apskaitų duomenys rodo, kad čia šio kenkėjo gausa yra didžiausia. Tam įtakos galėjo turėti šalies Vakarų regione 2020 m. siautę itin stiprūs vėjai, kurie išvertė, išlaužė dagiau eglių nei kitose Lietuvos vietose.

Žievėgraužis tipografas – itin pavojingas medžių liemenų kenkėjas, kuris, susidarius jam palankioms klimato sąlygoms, ima greitai daugintis. Sparčiausiai vystosi karštą ir sausą vasarą. Masinio dauginimosi židiniai susidaro,  atsiradus dideliam kiekiui apsilpusių medžių. Žievėgraužis tipografas dažniausiai puola pusamžius ir vyresnius eglynus, pirmiausia – nusilpusius medžius, vėjovartas ir vėjolaužas.

Lietuvoje fiksuojamos dvi žievėgraužio tipografo generacijos: peržiemoję vabzdžiai užpuola egles, padeda kiaušinėlius, iš jų išsivysto nauja karta, kuri subręsta ir užpuola kitas egles. Iš jų kiaušinėlių išsirita antra karta, liekanti žiemoti. Vokietijoje ir piečiau jau fiksuojamos trys šio kenkėjo generacijos, todėl jis tuose kraštuose pridaro gerokai daugiau žalos. Jeigu žiemos ir toliau šiltės, trečios generacijos galima tikėtis ir Lietuvoje. Didžiojoje dalyje Europos prognozuojamas masinis žievėgraužių kenkėjų plitimas.

Vienintelis būdas sunaikinti žievėgraužį tipografą – iškirsti pažeistus medžius ir išvežti juos iš miško.

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija

Komentarai

  • chayan sharma
    prieš 52 minučių
    Tai yra nuostabiausias dalykas, kokį aš kada nors patyriau gyvenime, mano vardas yra chayan sharma, aš niekada negalvojau, kad vėl šypsosi, mano vyras vieneriems metams paliko mane su dviem vaikais, visos pastangos sugrąžinti jį nepavyko ir aš buvau beviltiškas Parvežti jį namo maniau, kad daugiau jo nematysiu, kol „Facebook“ nepateko į moterį, vadinamą Milleriu, kuri papasakojo apie burtininkų ratą, vadinamą Dr.Wealthy, ji man davė savo el. pašto adresą ir mobiliojo telefono numerį ir aš susisiekiau jis ir patikino mane, kad per 48 valandas mano vyras grįš pas mane, jaučiuosi laimingas jau tada, kai turėjau tai iš jo. Per mažiau nei 48 valandas mano vyras grįžo pradėdamas maldauti atleidimo sakydamas, kad tai velnių darbas, taigi aš vis dar stebiuosi iki šiol apie šį stebuklą, nes tai yra per daug realu, kad būtų tikras, aš žinau, kad tiek daug moterų susiduria su ta pačia mano problema, bet šiandien jums sakau, kad yra jos sprendimas. visiems, kuriems čia reikia jo pagalbos tai el. pašto adresas; (wealthylovespell@gmail.com) arba „Whatsapp jam“ telefonu +2348105150446

Parašykite komentarą