Žuvinte gaišta kirai – nustatytas paukščių gripas

Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcija pranešė apie užfiksuotą paukščių gripo atvejį Žuvinto biosferos rezervate. Rezervato specialistai aptiko ir tyrimams perdavė pirmuosius Žuvinto ežere rastus nugaišusius rudagalvius kirus (Chroicocephalus ridibundus).

„Šiandien iš Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos gavome patvirtinimą, kad tirtiems paukščiams buvo nustatytas paukščių gripo H5N1 potipis“, – komentuoja Žuvinto biosferos rezervato ekologas Arūnas Pranaitis. Anksčiau ši tarnyba skelbė apie ligos aptikimą rudagalviuose kiruose Marijampolės mieste.

Šis gripo potipis yra paukščiams pavojinga, labai užkrečiama ir greitai plintanti liga, kuria serga tiek laukiniai, tiek naminiai paukščiai. Didžiausi ligos protrūkiai pasireiškia kolonijomis perintiems laukiniams paukščiams – kirams, žuvėdroms ir kitiems vandens paukščiams, bei kitoms paukščių rūšims (Europoje registruotas daugiau, nei 120 paukščių rūšių tarpe).

Virusas plinta per paukščių išmatas, o vandenyje gyvybingas išlieka itin ilgą laiką – net iki mėnesio. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras informuoja, jog žmonių užsikrėtimo rizika yra maža, o žmonėms, dirbantiems su paukščiais ir naminiais paukščiais, „maža ar vidutinė“.

Šiomis dienomis rudagalvių kirų kolonijoje intensyvaus perėjimo laikotarpis: daugumoje lizdų pilnos užperėtų kiaušinių dėtys, tačiau kolonija kur kas mažiau triukšminga, stebima ženkliai mažiau skraidančių rudagalvių kirų, šalia lizdų gali būti jau keli šimtai kritusių paukščių. 

Žuvinto ežero rudagalvių kirų kolonija, ko gero, yra didžiausia šalyje (šalia Babtų, Kretuono ir kelių kitų, kuriose perintys paukščiai viršija tūkstantį lizdų kasmet), ir iki šiol sparčiai plėtėsi.  

Perinčių paukščių lizdų apskaitų, kurios kasmet šiame ežere atliekamos  gegužės pirmoje pusėje,  duomenimis, 2022 metais Žuvinte registruoti 6335 kirų lizdai – daugiausia per pastaruosius 30 metų. Pirminiais stebėjimais, šiemet į  paukščių koloniją sugrįžo kur kas daugiau kirų. Šalia jų glaudžiasi dauguma ežere perinčių ausuotųjų kragų, rudagalvių ančių, migruojantys tilvikiniai paukščiai.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos informacija

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą