Šis gražuolis vabzdys sunaikina šimtus uodų per dieną – ir štai kaip jį prisivilioti

Ar žinojote, kad vienas laumžirgis per dieną gali sumedžioti šimtus uodų? Šie nuostabūs vabzdžiai yra įkyriųjų kraujasiurbių kontrolės ekspertai! O pasodinę tinkamus augalus savo kieme, galite sukurti laumžirgiams prieglobstį ir džiaugtis žymiai mažesne uodų populiacija – ir be to, palaikysite sveiką ir gyvybingą ekosistemą. 

Laumžirgiai yra judrūs medžiotojai, turintys neįtikėtinai gerą regėjimą, todėl jie itin efektyviai gaudo skraidančius vabzdžius, ypač uodus. Tiek suaugę laumžirgiai, tiek jų vandenyje gyvenančios nimfos skirtingais gyvenimo etapais minta uodais. O toks dvigubas plėšrumas gali gerokai sumažinti uodų skaičių. Pasaulyje yra apie 6000 laumžirgių rūšių, Lietuvoje – apie 70. Tikslesnis ir bendresnis jų pavadinimas yra žirgeliai, o dažnesnės jų šeimos yra tikrieji laumžirgiai, skėtės ir strėliukės. Jei norite prisivilioti laumžirgius, pagalvokite apie vandenį. Tvenkinys su sekliais pakraščiais ir vandens augalais yra būtinas jų nimfoms. Tada pasodinkite įvairių augalų, kurie suteiktų vietų, kur galima dėti kiaušinius, o taip nektarą – ir dar pritrauks kitus smulkius vabzdžius, kuriais laumžirgiai irgi mėgsta maitintis. Ir nepamirškite – venkite pesticidų! Jie kenkia laumžirgiams ir sutrikdo visą natūralią pusiausvyrą.

12 augalų, kuriuos mėgsta laumžirgiai 

Štai keletas augalų, kurie jūsų kiemą pavers laumžirgių magnetu: 

Gumbinis klemalis (Asclepias asperula): ryškūs oranžiniai žiedai vilioja apdulkintojus (tarp jų ir laumžirgius), o tvirti stiebai tinka tupėti. Mėgsta Saulę ir gerai drenuotą dirvožemį.

Purpurinis kemeras (Eutrochium purpureum): aukštas, su rausvai violetinių žiedų kekėmis, puikiai tinkančiomis nektarui ir vabzdžių lizdavietėms. Gerai auga drėgnoje dirvoje, Saulėje arba daliniame pavėsyje.

Plaukuotoji rudbekija (Rudbeckia hirta): geltoni ilgai žydintys žiedai, viliojantys laumžirgius nektaro ir poilsio. Lengvai auginamos saulėje ir gerai drenuotoje dirvoje.

Raudonžiedis klemalis (Asclepias incarnata): kvapnūs rausvi arba balti žiedai, mėgstantys drėgmę – puikios laumžirgių buveinės! Taip pat juos mėgsta drugeliai monarchai. Sodinkite saulėtose, nuolat drėgnose vietose.

Paprastoji kraujažolė (Achillea millefolium): ištvermingas, plunksniškais lapais ir spalvingų žiedų kekėmis pasipuošęs augalas. Atsparus sausrai ir mėgsta Saulę. Plokščios žiedų viršūnės – puikios peryklos vabzdžiams.

Pievinis šalavijas (Salvia pratensis): kvapnūs mėlyni, violetiniai arba rausvi žiedai, kurie nektaru vilioja laumžirgius. Mėgsta Saulę ir gerai drenuotą dirvožemį.

Ežiuolės (Echinacea): atsparios, su dideliais, ramunes primenančiais žiedais. Ištveria sausrą ir mėgsta Saulę. Tvirti stiebai ir didelės žiedų galvutės – puikios peryklos vabzdžiams.

Rykštenės (Solidago): vėlai žydintis ryškiai geltonais žiedais, kurie yra vertingas nektaro šaltinis vėlyviesiems laumžirgiams. Gerai auga Saulėje ir gerai drenuotame dirvožemyje.

Levandos (Lavandula): kvapnūs violetiniai žiedai, teikiantys nektarą. Mėgsta Saulę ir gerai drenuotą dirvožemį. Jų kvapas taip pat gali atbaidyti kai kuriuos kenkėjus.

Monardos (Monarda): ryškūs raudoni, rausvi arba violetiniai vamzdiški žiedai, kurie vilioja ir laumžirgius, ir kitus apdulkintojus. Mėgsta Saulę arba dalinį pavėsį ir drėgną dirvožemį.

Varpotasis lijatris (Liatris spicata): aukšti violetiniai arba balti žiedynai, puikus nektaro šaltinis. Mėgsta Saulę ir gerai drenuotą dirvožemį.

Astrai (Aster): rudenį žydi mažais, į ramunes panašiais žiedais, vėlyvuoju sezonu teikiančios nektarą ir prieglobstį. Gerai auga Saulėje arba pusiau pavėsyje, gerai drenuotame dirvožemyje. 

Taip pat rekomenduotina derinti skirtingu metu žydinčius augalus, kad jie nuolat teiktų maistą ir prieglobstį. Taip pat auginkite įvairaus aukščio ir tekstūros augalus. 

lrytas.lt informacija

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą