Alytaus mieste planuojama nemokamai surinkti asbesto turinčius gaminius


Asbestas – pavojinga medžiaga. Siekdama saugiai surinkti ir pašalinti asbesto turinčius gaminius, esančius Alytaus mieste, Alytaus miesto savivaldybės administracija 2018 m. planuoja teikti paraišką Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondui finansinei paramai asbesto atliekoms sutvarkyti. Norint užpildyti paraišką, reikia žinoti, kokius gyvenamuosiuose privačiuose bei visuomeniniuose pastatuose asbesto turinčių gaminių atliekų kiekius reikia sutvarkyti. Alytaus miesto savivaldybė neturi tikslių duomenų apie jos teritorijoje esančio asbesto turinčių gaminių kiekį, todėl prašome miesto gyventojų apie tai informuoti.
Lietuvoje asbestas uždraustas nuo 2005 metų, tačiau asbesto, kaip praeities liekanos, problema išlikusi, nes jis buvo plačiai naudojamas įvairiose pramonės srityse. Iki šiol asbesto galima aptikti senesnės statybos namų stogų šiferinėse dangose, šiferiu dengtuose daugiabučių balkonuose, namų rūsiuose vamzdynų šilumos izoliacijoje ir kt. Ardant ir laužant asbesto turinčius statinius, konstrukcijas ir gaminius, aplinkoje pasklinda labai smulkios, akimi nematomos asbesto skaidulos. Žmogui įkvepiant asbesto skaidulas, jos lyg adatėlės susminga į kvėpavimo takų audinį, tapdamos įvairių nepagydomų vėžinių susirgimų bei asbestozės priežastimi. Kol asbesto turintys statiniai ar gaminiai yra neliečiami, asbestas didesnio pavojaus nekelia. 1976 metais asbestas įrašytas į Tarptautinio vėžio tyrimo centro kancerogeninių medžiagų sąrašą, kaip vėžį sukelianti medžiaga, turinti ilgalaikį 20–30 metų neigiamą poveikį žmogaus sveikatai. Europos šalyse uždrausta gaminti, prekiauti ir naudoti visų rūšių asbestą bei gaminius ir medžiagas, kurių sudėtyje yra asbesto.
Gyventojus, kurie Alytaus miesto teritorijoje turi arba planuoja, kad artimiausiu metu susidarys, ir pageidauja, kad iš jų nemokamai būtų surinktos asbesto turinčių gaminių atliekos, iki 2018 m. sausio 10 d. prašome raštu informuoti Alytaus miesto savivaldybės administraciją apie planuojamus sutvarkyti atliekų kiekius, nurodant adresą, iš kur šios atliekos turėtų būti surenkamos. Informaciją prašome siųsti rasmute.pauziene@alytus.lt . Telefonas pasiteiravimui. 55 117, 55 116.

Alytaus miesto savivaldybės informacija

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą