Alytaus rajono žemdirbiams – gamtos išbandymai


Alytaus rajono savivaldybės ekstremalių situacijų komisija kol kas neskelbia ekstremalios situacijos dėl liūčių užlietų ūkininkų laukų, tačiau šis sprendimas rajono žemdirbiams neužkerta kelio pretenduoti į kompensacijas, jeigu šalies Vyriausybė priimtų sprendimą skelbi ekstremalią padėtį Lietuvoje.
Pasak Alytaus rajono savivaldybės mero Algirdo Vrubliausko, savivaldybė supranta savo krašto žemdirbius ir nori jiems padėti, ieško būdų. „Rajono žemdirbių situaciją aptarėme ir su Lietuvos ūkininkų sąjungos skyriaus „Dzūkijos ūkininkas“ pirmininku Mariumi Gudaičiu“, – sakė A. Vrubliauskas.
Merui antrino ir Alytaus rajono savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos pirmininkė savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Kručkauskaitė. Ji pažymėjo, kad komisija nori pagelbėti rajono ūkininkams, tačiau skelbiant ekstremalią situaciją turi būti teisinis pagrindas.
Viena iš teisės aktuose nurodytų sąlygų – daugiau kaip 10 ha ištisai užlietų laukų, kuriuose būtų nustatyta visiška žemės ūkio augalų žūtis.
Taip pat labai svarbus rodiklis – iškritusių kritulių kiekis. Alytaus rajono teritorijoje jis per 5 paras ar trumpesnį laikotarpį yra mažesnis už nurodytus stichinių meteorologinių reiškinių rodiklius. Rugsėjo mėnesį iškritęs kritulių kiekis Alytaus rajone nustatytus rodiklius viršijo 1,45 karto, o teisės aktuose nurodoma, kad stichinis meteorologinis reiškinys yra tuomet, kai mėnesio standartinės klimato normas viršija 2–3 kartus.
Alytaus rajono savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos posėdyje dalyvavęs savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjas Stasys Supranavičius apžvelgė bendrą žemdirbių situaciją. „Apklausus dalį stambių Alytaus rajono ūkininkų sužinojome, kad 258 ha ploto nenukulta, iš jų 127 hektaruose žemės ūkio augalai yra žuvę arba bus apariami, o likusius plotus dar planuojama nukulti, pagerėjus orams. Alytaus rajone likę tik apie 10 proc. nenukulto derliaus“, – kalbėjo S. Supranavičius ir pažymėjo, kad šiuo metu rajono žemdirbiams dar vienas galvos skausmas, kaip įvažiuoti į laukus ir pasėti žieminius javus.
Po ilgų diskusijų, įvertinusi minėtas aplinkybes, Alytaus rajono savivaldybės ekstremalių situacijų komisija priėjo bendros išvados, kad kol kas neturi teisinio pagrindo skelbti ekstremalios situacijos.
Nors ekstremali situacija Alytaus rajone ir nepaskelbta, tačiau Alytaus rajono savivaldybė, bendradarbiaudama su Lietuvos ūkininkų sąjungos skyriumi „Dzūkijos ūkininkas“, teiks Žemės ūkio ministerijai informaciją, nurodant rajono ūkininkų patirtus nuotolius.
Skaičiuojama, kad dėl smarkaus lietaus Alytaus rajono žemdirbiai praras 2–3 mln. eurų pajamų. Lietus labiausiai merkė Simno, Butrimonių, Alytaus seniūnijų teritorijas.


Alytaus rajono savivaldybės informacija

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą