Ūkininkams neramios naktys – siautėja vilkai


Alytaus rajono naminių gyvulių augintojai miegoti eina neramūs, nes nėra tikri, kad ryte ras juos gyvus. Vien per rugsėjo mėnesį rajone vilkai papjovė 48 gyvulius. Savivaldybė ragina žmones imtis kuo efektyvesnių apsaugos priemonių, o medžiotojai atkreipia dėmesį, kad vilkai pasisekus medžioklei dažnai grįžta į tą pačią vietą.
Taip atsitiko ir Alytaus seniūnijos Bundorių kaime, esančiame netoli Punios šilo. Čia gyvenantis Algimantas Kašėta per naktį neteko šešių avių, kurias laikė netoli namų elektrinio piemens saugomame aptvare.
Į įvykio vietą atvyko Alytaus rajono savivaldybės medžiojamų gyvūnų padarytos žalos apskaičiavimo komisija. Savivaldybės administracijos Žemės ūkio, Komunalinio ūkio skyrių specialistai, seniūnijos, Alytaus medžiotojų ir žvejų draugijos atstovai patvirtino, kad avis papjovė vilkai.
Ūkininkas A. Kašėta avis pradėjo laikyti praėjusiais metais, norėjo užsiveisti jų daugiau. Tačiau vyriškiui to padaryti nepavyksta antri metai, nes į ganyklą vis įsisuka vilkai. Pernai buvo papjauta dalis, šiemet visos avys.
Pasak medžiotojo V. Blažausko, šiuo metu vilkai moko jauniklius medžioti, o A. Kašėtos atvejis įrodo, kad šie plėšrūnai, pavykus medžioklei, dažnai sugrįžta į tą pačią vietą.
Alytaus rajono savivaldybės komisija nustatė, kad A. Kašėtai padaryta beveik 450 Eur žala.
Savivaldybės specialistai pastebi, kad šiuo metu vilkai ypač aktyvūs. Iš viso šiais metai gauta 11 pranešimų apie medžiojamųjų gyvūnų padarytą žalą naminiams gyvuliams. Nuo metų pradžios vilkai papjovė 77 avis, telyčias ir danielius. Daugiausia žalos padaryta avių augintojams – papjautos 59 avys. Net 31 neteko Raitininkų seniūnijoje gyvenantis ūkininkas šį mėnesį. Vilkai į ganyklas buvo įsisukę du kartus. Nemažą nuostolį patyrė Nemunaičio seniūnijos ūkininkas – sausio mėnesį vilkai papjovė 16 danielių.
Kaip sakė Alytaus rajono savivaldybės medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos apskaičiavimo komisijos narė Žemės ūkio skyriaus specialistė Nijolė Valiukevičienė, ūkininkai, norintys gauti vilkų ir kitų medžiojamųjų gyvūnų ūkiniams gyvūnams padarytos žalos atlyginimo kompensaciją, turi ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo žalos pastebėjimo rašytiniu prašymu dėl žalos įvertinimo ir atlyginimo apie tai pranešti savo seniūnijos seniūnui ir informuoti komisiją. Žala kompensuojama, jei gyvūnai buvo paženklinti ir registruoti, buvo taikytos prevencinės apsaugos priemonės.
Laikytojas duomenis apie ūkinio gyvūno gaišimą ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas nuo įvykio turi užregistruoti Vidaus reikalų ministerijos informacinės sistemos centriniame duomenų banke (VRIS CDB) ar pranešti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) teritoriniam skyriui.
Alytaus rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus specialistai paskaičiavo, kad nuo metų pradžios gyvulių augintojams vilkai padarė 7560 Eur žalą, kurią kompensuoja Alytaus rajono savivaldybė iš Aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos. Kompensacijoms lėšų skiria Aplinkos ministerija.
Šiemet Alytaus rajono savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiojoje programoje medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos kompensacijoms numatyta 19924 Eur. „Lėšos skirtos remti žemės sklypų, kuriuose medžioklė nėra uždrausta, savininkus, valdytojus ir naudotojus, įgyvendinančius prevencijos priemones, kuriomis jie siekia išvengti medžiojamųjų gyvūnų daromos žalos, kompensuoti vilkų ūkiniams gyvūnams padarytą žalą“, – sakė komisijos narė savivaldybės administracijos Komunalinio ūkio skyriaus vyr. specialistė Dovilė Giedraitienė.
Specialistai sako, kad vilkų daroma žala būtų gerokai mažesnė, jeigu visi ūkininkai reikiamai pasirūpintų savo gyvulių apsauga. Naktį avys ir veršeliai turėtų būti laikomi tvartuose, o galvijai suginti į saugius aptvarus. Šiuose įrengus specialias tvoras, elektrinius piemenis ir signalizacijos sistemas pavojus gerokai sumažėtų.


Alytaus rajono savivaldybės informacija

 

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą