Nuotraukos autorius: delfi.lt nuotr.

Per Pasaulinę artrito dieną antrus metus iš eilės kampanija: „Nedelsk, prisijunk šiandien“

 

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras primena, kad spalio 12-oji minima kaip Pasaulinė artrito diena. Pasaulio sveikatos organizacija ir įvairių šalių specialistai – reumatologai, ortopedai, chirurgai-traumatologai, pediatrai, imunologai ir kiti – bei jų tarptautinės profesinės draugijos ragina atkreipti dėmesį į lėtinių reumatinių bei kaulų ir raumenų sistemos ligų grupę, kuriai būdingas žemas mirtingumo lygis, bet kuri pasižymi aukštu sergamumo bei neįgalumo lygiu ir dažnai sukelia ilgalaikius lėtinius skausmus, kurie labai pablogina žmogaus gyvenimo kokybę, sutrikdo normalų judėjimą, darbą bei apsitarnavimą.
Europos Sąjungos lygos prieš reumatą (angl. European League Against Rheumatism – EULAR) organizuota kampanija „Nedelsk, prisijunk šiandien“ buvo pradėta per 2017 metų Artrito dienos paminėjimą. Gavus puikius rezultatus, toliau sėkmingai tęsiama visoje Europoje ir 2018 m. [13]. Siekdamos didinti ir skatinti gyventojų informuotumą apie reumatinių bei kaulų ir raumenų sistemos ligų simptomus (kurie ypač svarbūs ankstyvajai diagnostikai) bei apie sergančiųjų priežiūros svarbą, šią kampaniją aktyviai remia 3 skirtingų tipų institucijos: organizacija „Žmonės prieš reumatizmą Europoje“ (PARE), įvairių sričių sveikatos priežiūros specialistai ir mokslo draugijos bei pavieniai mokslininkai .

Truputis faktų bei skaičių

Kad reumatinių ir kaulų bei raumenų sistemos ligos yra ypač svarbios ir paplitusios, rodo tokie faktai:
• 30–40 proc. visų žmonių jaučia tam tikrus raumenų ir kaulų ligų požymius, dėl šių ligų kenčia beveik ketvirtadalis visų Europos Sąjungos žmonių – per 120 mln.
• Beveik kiekviena šeima Europoje vienaip ar kitaip yra paveikta šios didelės susirgimų grupės ligų.
• Ekonomiškai išsivysčiusiose pramoninėse pasaulio valstybėse reumatinės ir kaulų bei raumenų sistemos ligos pažeidžia daugiau žmonių nei bet kuri kita susirgimų grupė.
• Reumatinėmis ir kaulų bei raumenų sistemos ligomis serga visokio amžiaus žmonės (įskaitant kūdikius ir vaikus), tiek vyrai, tiek moterys, nors kai kuriomis jų daugiau serga moterys. Pavyzdžiui, reumatoidiniu artritu, fibromialgija, sistemine vilklige ir sklerodermija daugiau serga moterys, o spondiloartropatijos ir podagra dažniau pasitaiko vyrams.
• Ši susirgimų grupė yra pati dažniausia nedarbingumo ir ankstyvo išėjimo į pensiją pasaulyje priežastis.
• Ši susirgimų grupė sukuria didžiulę ekonominę naštą pasaulio sveikatos apsaugos sistemai. Europoje viešųjų išlaidų sumos, skiriamos šių ligų diagnostikai, gydymui, vaistams, ligonių priežiūrai, pagalbinėms priemonėms ir namų aplinkos įrangai bei moksliniams tyrimams, siekia 200 mlrd. eurų per metus. Be to, šias išlaidas padidina dėl šių ligų sumažėjęs darbuotojų produktyvumas ir nebuvimas darbe.
Remiantis Lietuvos statistikos duomenimis, 2017 m. ligotumas jungiamojo audinio ir skeleto bei raumenų sistemos ligomis tarp suaugusiųjų (nuo 18 metų) sudarė 21 proc., o 2016 m. – 20,2 proc.

Priežastys, simptomai, diagnostika ir prognozė

Reumatinių ir kaulų bei raumenų sistemos ligų grupė paprastai skirstoma į 2 pagrindinius tipus: uždegiminiai ir neuždegiminiai susirgimai. Ypač dažnai pasitaikantys neuždegiminiai susirgimai yra degeneracinės stuburo ligos, osteoartritas, osteoporozė ir fibromialgija. Iš uždegiminės grupės dažniausiai pasitaiko reumatoidinis artritas, ankilozuojantis spondilitas, reaktyvinis artritas, dermatomiozitas ir reumatinė polimialgija. Kai kuriais atvejais šios ligos gali būti paveldimos, tačiau reumatinėmis ir kaulų bei raumenų sistemos ligomis sergančiose šeimose jos nėra labiau paplitę nei kitose šeimose.
Moksliniai tyrimai patvirtina, kad sergamumą reikšmingai padidina sveikatai tam tikri veiksniai: rūkymas, antsvoris ir nutukimas, sėdimas gyvenimo būdas, vyresnis amžius, tam tikros profesijos, raumenų ir sąnarių sužalojimai, dažnas sirgimas infekcinėmis ligomis, klimatinės sąlygos ir kt. Visgi daugeliu atvejų priežastys lieka nežinomos.
Reumatinės ir raumenų bei skeleto sistemos ligos pasireiškia įvairiais simptomais:
• Uždegimu, sąnarių patinimu ir sustingimu, paraudimu ir/ar vietiniu karščiavimu.
• Nuolatiniu raumenų, sąnarių ar stuburo skausmu.
• Padidėjusiu psichikos jautrumu.
• Dideliu nuovargiu, energijos stoka, nuolatiniu silpnumo jausmu, kitais bendro pobūdžio negalavimais.
• Ribotomis judėjimo galimybėmis arba stuburo bei sąnarių lankstumo sutrikimais.
• Sąnarių deformacijomis.
• Vidaus organų ir/ar jų sistemų pakenkimu bei simptomais.
• Kitais nespecifiniais simptomais, pavyzdžiui, depresija ir nerimu.
Greiti ir efektyvūs veiksmai atsiradus pirmiesiems ligos simptomams kartais yra gyvybiškai svarbūs, todėl turi būti įvertinti kvalifikuoto gydytojo reumatologo. Pageidautina kuo anksčiau pradėti gydymą, nes anksti pradėjus gydyti (ypač per pirmas 12 savaičių) gali pasisekti išvengti sąnarių ir vidaus organų pažeidimo, padidėja tikimybė pasiekti ligos remisiją.
Efektyvus gydymas yra svarbiausia ligos valdymo sąlyga, siekiant kuo ilgiau užtikrinti geriausią įmanomą gyvenimo kokybę. Deja, bet nėra vieno gydymo būdo arba medikamento, tinkamo visiems pacientams. Tačiau yra daug metodų, įskaitant naujausius vaistus, kurie padeda valdyti skausmą bei uždegimą ir kontroliuoti svarbiausius reumatinių ir kaulų bei raumenų sistemos ligų simptomus. Tarp sergančiųjų reumatinių ir kaulų bei raumenų sistemos ligomis nerimo ir depresijos paplitimas yra apie du kartus dažnesnis nei tarp kitų tos populiacijos gyventojų. Todėl gali būti būtina psichologinė pagalba ar psichoterapija.
Tarpusavio pagalbos grupės, sergančiųjų artimieji, bendradarbiai ir nevyriausybinės organizacijos turi itin svarbų vaidmenį padedant sergantiesiems reumatinių ir kaulų bei raumenų sistemų ligomis ir gali gerokai palengvinti sergančiojo lėtine liga (kartais su nuolatiniais skausmais) gyvenimą, visokeriopai palaikydami jo psichinę ir fizinę gerovę. Labai svarbūs gyvenimo kokybei palaikyti ir sergančiųjų bei jų artimųjų mokymai.
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro visuomenės sveikatos specialistai, siekdami padidinti Lietuvos gyventojų informuotumą šia aktualia tema, ragina nevyriausybines organizacijas, institucijas ir suinteresuotus žmones prisijungti prie šios akcijos. Su aktyvia gyventojų ir nevyriausybinių organizacijų parama galima efektyviau siekti, kad kuo anksčiau būtų nustatyta šios ligų grupės diagnozė ir laiku būtų suteiktos kokybiškos gydymo paslaugos.
Europos Sąjungos lygos prieš reumatą specialistai pataria, kad norint padidinti gyventojų aktyvumą bei sąmoningumą ir suteikti reumatologijos srities žinių reikia šviesti visuomenę apie reumatinių ir kaulų bei raumenų sistemos ligų priežastis bei simptomus; plačiai viešinti pranešimus apie įvairias šios dienos veiklas arba renginius ir drąsiai pristatinėti savo veiklų nuotraukas; dalytis aktualia informacija socialiniuose tinkluose: „Facebook“, „Instagram“, „Twitter“. Daugiau informacijos apie kampaniją „Nedelsk, prisijunk šiandien“ galima rasti EULAR interneto svetainėje.


 Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informacija 

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą