Radiologė R. Briedienė apie krūties vėžį: „Tikrintis profilaktiškai būtina kiekvienai moteriai“


Krūties vėžys – dažniausia moterų onkologinė liga. Su šia liga Lietuvoje kovoja apie 13 tūkst. Moterų, o kiekvienais metais medikai diagnozuoja 1500 naujų krūties vėžio atvejų. Tikimybė susirgti šia liga didėja su amžiumi, tačiau anksti pastebėjus šią ligą, galima ją įveikti. Jau šio sekmadienio TV8 laidoje „Sveikatos medis“ medikai kalbės apie naujus krūties vėžio gydymo metodus, rizikos veiksnius ir kaip pastebėti pirmuosius požymius.
Bėgant metams medicina tobulėja, atsiranda vis daugiau naujų gydymo metodų, tačiau vėžio priežastys iki šiol nėra labai gerai žinomos. Iš viso priskaičiuojama 100 skirtingų vėžio rūšių, krūties vėžys – viena iš jų. Laidoje „Sveikatos medis“ žiūrovai sužinos krūties vėžio rizikos veiksnius ir galimas priežastis, dėl ko moterys serga šia onkologine liga ir kaip užkirsti tam kelią tiesiai iš profesionalių Lietuvos medikų lūpų.
„Šiuolaikiniai medicinos pasiekimai leidžia mums teigti, kad dirba visa grupė medikų profesionalų, kurie sugeba ne tik diagnozuoti ligą, bet ir ją išgydyti. Mes turime visus šiuolaikiškus vaistus, kuriuos turi visa Europa, visas pasaulis. Nors mūsų šalis yra nedidelė, sveikatos apsaugos ministerija, kaip ir mūsų įstaiga, daro viską, kad ligonis gautų visą tą gydymą, kurio reikalaujama pagal standartus“, - laidoje teigs NVI krūties ligų chirurgijos ir onkologijos skyriaus vedėjas, gydytojas chirurgas onkologas prof. Valerijus Ostapenko.
Dauguma krūties vėžio atvejų nustatomi jauname amžiuje, tuomet jis būna piktesnis, agresyvesni, todėl itin svarbu pradėti gydyti šią ligą kuo ankstyvesnėse stadijose.
„Svarbiausia yra neužsimiršti ir atkreipti dėmesį save. Jeigu kalbėsime apie nulinės stadijos vėžį, tai mes jokių simptomų nejausime ir neturėsime. Tačiau net ir užleisto vėžio atveju moterys yra gydomos ir pagydomos“, - laidoje kalbės NVI gydytoja radiologė Rūta Briedienė.
Lietuvoje veikia nemokama profilaktinė patikra, todėl vėžiui galima užbėgti už akių. Krūtų mamografinis tyrimas kartą per dvejus metus atliekamas moterims, sulaukusioms 50 – 65-eių metų. Moterims nuo 40-ies metų yra atliekami privalomi profilaktiniai tyrimai, net ir toms, kurios niekuo nesiskundžia ir nejaučia pakitimų. Kol navikas išauga iš vienos ląstelės iki vieno centimetro ir tampa apčiuopamas, praeina treji – penkeri metai. Ankstyvasis krūties vėžys dažnai nesukelia jokių simptomų, todėl nuolatinis tikrinimasis tampa būtinas, siekiant užkirsti šios ligos plitimui.
„Nulinės stadijos vėžys yra dažniausiai neapčiuopiamas, nematomas kliniškai ir moteris dėl to, kad nieko nejaučia, į gydytojus nesikreipia. Todėl būtina ateiti profilaktiškai pasitikrinti anksčiau nei pradedami jausti simptomai. Pasitikrinti galima nemokamai – nuo 40-ies metų galima atlikti profilaktinę mamografiją“, – skatins moteris tikrintis NVI gydytoja radiologė Rūta Briedienė.
Be naujausių žinių apie krūties vėžio gydymą, laidoje „Sveikatos medis“ gydytojai pediatrai dalinsis savo patirtimi, nuomone apie vaikų gydymą ir pateiks faktus, kaip skiriasi vaikų ir suaugusiųjų gydymas.
Kiekvienoje šeimoje kūdikio gimimas yra labai laukiamas ir džiaugsmingas įvykis. Tačiau šalia didžiulės laimės, vaikelio tėvus aplanko rūpesčiai ir nerimas, kaip geriau suprasti vaiko poreikius ir kaip jam padėti susirgus. Mažam vaikui sunku pasakyti pačiam, ką jam skauda ar kaip jis jaučiasi, todėl atsiranda poreikis specialisto, kuris mokėtų prieiti prie vaiko ir nustatyti, kuo vaikas serga.
„Pediatras, matydamas vaikus kasdien, supranta jo judesius ar jie yra normalūs, ar ne. Netgi iš vaiko judesių galima nuspėti apie jo nervų sistemą, ar ji yra pažeista. Klausant vaiko verkimo galima taip pat spėti, kad yra kažkokia liga ar jos nėra. Tai yra tokie niuansai, kuriuos gali perprasti tik kiekvieną dieną dirbantis su vaikais“, – laidoje kalbės VUL Santaros klinikų vaikų ligų klinikos gydytojas pediatras gastroenterologas, Lietuvos vaikų gastroenterologų ir mitybos draugijos pirmininkas Vaidotas Urbonas.
Laidoje „Sveikatos medis“ gydytojai neurologai taip pat kalbės apie dažniausius centrinės nervų sistemos pažeidimus ir to priežastis. VŠĮ Mykolo Marcinkevičiaus gydytojai kalbės, ką reiktų daryti kitaip ir kaip išvengti neurologinių ligų.
„Pacientai turi galimybę gauti tiek stacionarią reabilitaciją, tiek ambulatorinę. Ir pacientas turėdamas siuntimą, kreipiasi į mūsų priėmimo skyrių ir jei tuo metu yra vietų, jis iš karto yra ir paguldomas“ , - laidoje kalbės VŠĮ Mykolo Marcinkevičiaus ligoninės direktorius, gydytojas ortopedas traumatologas Rimvydas Turčinskas.
Kaip pastebėti pirmuosius krūties vėžio požymius, kokia gydytojų pediatrų svarba medicinos sistemoje bei kaip gydyti išvaržas ar kitas neurologines ligas – visa tai ir dar daugiau šį sekmadienį, 15 val. laidoje „Sveikatos medis“, per TV8.

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą