Akcija „Apibėk mokyklą“ populiarėja ir Lietuvoje

 


Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras antrą rudenį iš eilės inicijavo akciją „Apibėk mokyklą“. Akcijos tikslas – nepriklausomai nuo asmeninių ar fizinių galimybių, paskatinti visus vaikus daugiau judėti, pagerinti jų fizinę ir psichinę sveikatą. Tai pat dviejų savaičių kasdieniu bėgimu buvo siekiama, kad vaikams susiformuotų įprotis bėgioti.
Praeitais metais aplink mokyklą bėgo 247 šalies ugdymo įstaigų mokiniai ir mokytojai iš 49 savivaldybių, daugiausia – pradinių klasių mokiniai. Šiemet organizatoriai ragino prisijungti visų ugdymo įstaigų ir klasių mokinius bei jų mokytojus. Pasirinktas dvi rugsėjo ar spalio savaites kasdien 15 minučių (apie 1,5 kilometro) aplink savo mokyklą bėgo ar sparčiu žingsniu ėjo 312 ugdymų įstaigų bendruomenių nariai iš 52 savivaldybių. Prie akcijos ypač aktyviai jungėsi bendrojo lavinimo įstaigos (net 207), ikimokyklinio ugdymo įstaigos, mokyklos-darželiai, daugiafunkciai centrai, reabilitacijos, profesinio rengimo centrai, net ir Lietuvos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centro mokiniai ir mokytojai.
Džiaugiamės, kad kai kuriose savivaldybėse prie akcijos prisijungė itin daug ugdymo įstaigų. Pavyzdžiui, Mažeikių rajono ir Panevėžio miesto savivaldybėse – po 23, Vilniaus miesto savivaldybėje – 26. Na, o Kauno miesto savivaldybėje net 33 ugdymo įstaigų vaikai bėgo aplink mokyklą.
Primename, kad idėją apibėgti mylią apie mokyklą 2012 m. pasiūlė vienos Škotijos pradinės mokyklos vadovė Ellaine Wylie. Ji pastebėjo, kad mokykloje labai sumažėjo vaikų fizinis aktyvumas ir kiekvienais metais į mokyklą ateina vis daugiau vaikų, turinčių antsvorio. Mokytoja sugalvojo labai paprastą būdą išjudinti vaikus – pertraukos metu apibėgti savo mokyklą.
Šių metų akcijos dalyvių oras nelepino. Beveik kiekvieną dieną dalyviams tekdavo dairytis į apniukusį dangų, o sulaukus pertraukos, jei tik nelyja, visiems drauge išbėgti į lauką. Buvo ir tokių šaunuolių, kurie drąsiai bėgo aplink mokyklą net ir lyjant lietui. Įvairios oro sąlygos šiuo atveju yra tik privalumas, o ne kliūtis. Nerekomenduojama buvo bėgti tik esant smarkiam lietui ar pučiant stipriam vėjui. Lyjant smulkiam lietučiui buvo galima užsivilkti apsiaustą nuo lietaus ir eiti sparčiu žingsniu. Mažesniems vaikams didžiausią įspūdį paliko ėjimas su skėčiais per lietų. Jie kalbėjo: „Tai pati laimingiausia diena“, „Ar rytoj vėl eisime su skėčiais?“
Apniukęs oras nenumalšino ir akcijos organizatorių kūrybiškumo: jie ir šiais metais pasistengė įdomiai pažymėti trasas (kėgliais, kaspinais ir kt.), pasigamino akcijos lipdukus ar plakatus, vaikų bėgimą paįvairino žaidimais, fiksuodavo vaikų nueitų kilometrų skaičių. Vyresniųjų klasių mokiniams buvo pasiūlyta naudojant mobiliąsias programėles skaičiuoti nueitus žingsnius.
Palangos lopšelio-darželio „Gintarėlis“ bendruomenė nusprendė bėgti apie darželį iš išorės, todėl susilaukdavo daug teigiamo dėmesio iš aplinkinių gyventojų. Besidomintiems, kodėl vaikai bėga, jie džiugiai aiškino, kad bėgimas padeda būti sveikiems ir kad jie dalyvauja akcijoje „Apibėk mokyklą“.
Labai dažnai vaikai po pabėgiojimo dar likdavo kieme: žaidė, vaikščiojo, rinko nukritusius lapus, užkandžiavo ar gėrė mokyklos valgyklos virėjų paruoštą arbatą. Akcijos organizatoriai savivaldybėse pastebėjo, kad vaikai po bėgimo noriau valgydavo pietus, išlikdavo aktyvesni per kitas pertraukas. Kai kurie mano, kad sustiprėjo vaikų imunitetas, nes rajone siaučiant virusiniams susirgimams, mokykloje išliko puikus lankomumas. Džiugina tai, kad bėgimu ypač mėgavosi mergaitės, nebijojo atsilikti, nes nebuvo konkurencijos.
Mokiniai noriai prisijungė prie akcijos, o štai prikalbinti mokytojus ar kitus mokyklos darbuotojus, vaikų tėvus sekėsi kiek sunkiau. Tačiau prisijungusieji tikrai nesigailėjo. Jie teigė, kad iš pradžių gal ir tingėjosi bėgti, greit uždusdavo, tačiau po kurio laiko bėgti darėsi vis lengviau.

Renginio dalyvių emocijos:

Viens ir du, aš ir tu,
Bėgsime visi kartu.
Viens ir du, aš ir tu,
Mums visiems labai smagu!
Joniškio r. Žagarės vaikų lopšelis-darželis „Vyšniukas“

„Kaip linksma bėgti visiems kartu, tarsi iš naujo susipažinome, susidraugavome. Bėgdami daug bendravome. Sūnus vis klausinėjo, kada dar bėgsime. Ačiū darželio pedagogams už aiškiai ir suprantamai pateiktą informaciją. Nuolat sekėme bėgimo protokolą, kokį atstumą nubėgo mūsų grupė, palyginome su kitomis grupėmis. Ačiū už kūrybiškai organizuotą akciją.“ Mama Rūta, Naujosios Akmenės vaikų lopšelis-darželis „Atžalynas

,,Nėra blogo oro, o tik būna bloga nuotaika, bet bėgant nuotaika pagerėja.“
Liucija N., Mažeikių r. „Vyturio“ pradinė mokykla

Dėkojame visiems pasidalijusiems akcijos įspūdžiais ir tikimės, kad mokyklos bendruomenės tęs bėgimą ir visus mokslo metus.


Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Vaikų sveikatos skyriaus informacija

 

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą