Pardavėjai krūpčioja nuo pareigūnų vizitų – net nežino, kokias kaukes dėvėti

Vasario viduryje parduotuves ir grožio salonus klientams atvėrę verslininkai stengiasi griežtai laikytis karantino reikalavimų. Tai patvirtino viešosios tvarkos specialistai, tikrinantys nedideles prekybos ir paslaugų teikimo įmones.

Tokius patikrinimus atlieka ne tik savivaldybių darbuotojai, bet ir maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai, policijos pareigūnai. Kaip tai vyksta, domėjosi „Lietuvos ryto“ televizijos reporterė Nerija Kaulakienė.

Tikrina parduotuves 

Sostinės viešosios tvarkos specialistai užsuko ir į įvairias ne maisto prekių parduotuves. Jie tikrino kaip jos, po dviejų mėnesių pertraukos pravėrusios duris, laikosi karantino reikalavimų.

Vienos iš parduotuvių plotas, kurioje prekiaujama drabužiais bei įvairiomis smulkmenomis – 59 kv. metrai. Pasak joje dirbančios pardavėjos, parduotuvėje vienu metu gali būti ne daugiau dviejų asmenų ir ne ilgiau kaip 15 minučių, nes parduotuvė nedidelė, o vienam pirkėjui turi tekti 15 kv. metrų plotas.

„Žmonės ateina iš anksto užsiregistravę arba tik savi klientai“, – patikino pardavėja.

Neskuba bausti

Specialistai sako, kad vizito tikslas – ne bausti, o informuoti verslininkus.

Anot Vilniaus savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vyriausiojo specialisto Andrejaus Kočnevo, didžioji dauguma parduotuvių, verslininkų gana drausmingai laikosi reikalavimų.

„Pasitaiko nedidelių pažeidimų, dėl kurių apsiribojame įspėjimais, prevenciniais pokalbiais. Atliekame pakartotinus patikrinimus, ir įsitikinome, kad daugiau tų pažeidimų nepasitaiko“, – sakė A.Kočnevas.

Bene dažniausios pastabos prekybininkams – dėl kaukių dėvėjimo.

Medicininės kaukė – privaloma

Anot pareigūnų, aptarnaujantis personalas privalo dėvėti medicininę kaukę arba respiratorių.

Taigi pasitaiko atvejų, kai apie tai tenka įspėti ir pardavėjus. Atliekant pakartotinius patikrinimus, jei nesilaikoma tų reikalavimų, gali būti taikomos sankcijos.

Vis dėlto reikalavimas dėvėti ne paprastą, o medicininę kaukę arba respiratorių, ne vienam prekybininkui buvo naujiena.

„Visur veido kaukės yra parduodamos, visi, matau, jas dėvi. Net minties nebuvo, kad reikėtų darbe dėvėti medicininę – ne trikotažinę kaukę. Būtinai ją įsigysiu“, – patikino pareigūnų aplankytas žvejybos reikmenų pardavėjas.

„Tikrai nustebino toks reikalavimas – nežinojome. Juk patys prekiaujame tokiomis kaukėmis, kurios yra su sidabro siūlais ir saugo nuo užkrato. Bet faktas – nubėgsime ir nusipirksime medicininių kaukių“, – patikino kūno priežiūros priemonėmis prekiaujančios parduotuvės darbuotoja.

Gali sulaukti baudos

Anot specialistų, jeigu karantino reikalavimų nebūtų laikomasi, po pakartotino įmonės patikrinimo pažeidėjas ar įmonės savininkas gali sulaukti baudos.

„Administracinių nusižengimų kodekso 45 straipsnio 4 dalis numato, kad asmenims už karantino sąlygų reikalavimų nevykdymą skiriama bauda gali būti nuo 500 iki 1500 eurų, o juridiniams asmenims – įmonių vadovams – nuo 1500 iki 6000 eurų,“ – paaiškino A.Kočnevas.

Ragina testuotis

Nuo vasario 15-osios veiklą atnaujinusius smulkiuosius verslininkus Sveikatos apsaugos ministerija ragino nemokamai testuotis dėl COVID-19. Tai padaryti galima mobiliuose punktuose.

Tačiau iš keliasdešimties tūkstančių dirbančiųjų nuo pirmadienio iki ketvirtadienio išsityrė tik 5600.

Anot žūklės reikmenų pardavėjo, testo jis nepasidarė. „Mano giminaičiai sirgo COVID-19, tai tada ir pasitikrinau – nuvykau atlikti testo“, – paaiškino pardavėjas.

„Nedariau testo, – sakė kita pardavėja. – Nes gyvenau tokiomis sąlygomis, kad pati niekur neidavau iš namų.“

Pasak Karštosios linijos koordinatorės Gretos Beinaravičiūtės, darbuotojų testavimas yra toliau tęsiamas.

„Žmonės, kurie pradeda veiklą – kurie grįžta į savo darbo vietas, į verslą, vis dar kviečiami testuotis.

Kiek tiksliai testavimui registruojasi žmonių, sunku pasakyti, nes skaičiai kinta. Vidutiniškai per dieną jų kreipiasi 500-1000“, – sakė G.Beinaravičiūtė.

Testų reikia visiems

Anot Smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos pirmininkės Dalios Matukienės, testuoti dėl koronaviruso reikia visus dirbančiuosius, neišskiriant vienos verslo grupės.

„Reikia sisteminių sprendimų. Būna, kad pramonės įmonėse žmonės greta vienas kito sėdi po 8 valandas per dieną.

Visuose didžiuosiuose prekybos centruose darbuotojai susitinka su tūkstančiais klientų, štai todėl reikia tikrinti absoliučiai visus“, – kalbėjo D.Matukienė.

Tai, kaip verslas laikosi karantino ribojimų, patikrinimą koordinuoja Nacionalinis visuomenės sveikatos centras. Patikrinimus atlieka savivaldybių viešosios tvarkos, maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai, policijos pareigūnai.

lrytas.lt informacija

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą