Nuotraukos autorius: Lrytas.lt koliažas

Į pensijų kaupimą įtrauktiems asmenims apsispręsti liko vos mėnuo: neatsisakius kelio atgal nebus

Į pensijų kaupimą šiemet įtrauktiems dalyviams liko tik vos daugiau nei mėnuo apsispręsti, ar kaupti antroje pensijų pakopoje.

33 tūkst. iki šiol neapsisprendusių gyventojų „Sodra“ į asmenines paskyras, o beveik 8000 iš jų ir elektroniniu paštu išsiuntė priminimus su jiems asmeniškai svarbia informacija. „Įtraukimas į pensijų kaupimo sistemą yra veiksminga priemonė paskatinti gyventojus domėtis ir priimti sprendimą dėl savo ateities. Vis dėlto tai yra pačių gyventojų sprendimas, kuriam priimti buvo skirtas pusmetis.

Artėjant terminui raginame gyventojus nedelsti iki paskutinės akimirkos ir primename sprendimus, kurie jų laukia“, – sako „Sodros“ Klientų aptarnavimo valdymo skyriaus vedėjas Evaldas Mikutis.

Kaupiantieji jaučiasi įsprausti į kampą

Lrytas.lt jau rašė, kad pensijų fondams čiuožiant žemyn, kaupiantieji juose jaučiasi įsprausti į kampą – pagal dabar galiojančią tvarką galimybės susirinkti likusias lėšas ir pasitraukti iš pensijų kaupimo fondų nėra. Dar jautriau į situaciją reaguoja tie, kurie pernai „Sodrai“ davus pusmetį apsispręsti net ir ketindami tą padaryti dėl vienokių ar kitokių priežasčių nenutraukė pensijų kaupimo fonduose sutarčių. Smarkiai išaugus valstybės išlaidoms koronaviruso pandemijos sukeltos krizės padariniams švelninti, Estija 14-ai mėnesių sustabdė įmokas į antrosios pakopos pensijų fondus. Be to, Estijoje skirtingai nei Lietuvoje, patys šių fondų dalyviai savo 2 proc. dydžio įmokas galės nutraukti nuo šių metų gruodžio iki 2021-ųjų rugpjūčio pabaigos. Kaip tuomet portalui lrytas.lt sakė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė Eglė Samoškaitė, Lietuvoje panašių priemonių imtis neketinama.

Nusprendę nedalyvauti kaupime kitąmet vėl sulauks kvietimų

Prognozuojamą pensijų kaupimo rezultatą galima sužinoti pasinaudojus prognozuojamos pensijos skaičiuokle www.sodra.lt/lt/skaiciuokles/prognozuojamos_pensijos_skaiciuokle. Gyventojai priminimų sulaukė savo asmeninėse paskyrose www.sodra.lt/gyventojui, o tiems, kas joje nurodė elektroninio pašto adresą, informacija atsiųsta ir e. paštu. Metų pradžioje „Sodra“ daugeliui į pensijų kaupimą įtrauktų gyventojų išsiuntė ir registruotus laiškus. Kiekvienų metų pradžioje „Sodra“ į pensijų kaupimo sistemą įtraukia tuos gyventojus, kurie iki šiol niekada nedalyvavo kaupime, yra jaunesni nei 40 metų ir dirba pagal darbo sutartį arba vykdo savarankišką veiklą. Iki birželio 30 d. šie gyventojai gali apsispręsti – patys sudaryti sutartį su norima pensijų kaupimo bendrove, nieko nedaryti ir pradėti kaupti pensiją „Sodros“ atsitiktine tvarka parinktoje bendrovėje, ar paskyroje www.sodra.lt/gyventojui pateikti prašymą kaupime nedalyvauti. iš 43 tūkst. šiais metais naujai į pensijų kaupimo sistemą įtrauktų gyventojų 1 200 jau priėmė sprendimą dalyvauti kaupime ir sutartis sudarė patys. Nuo metų pradžios dar 2 600 gyventojų pasirašė sutartis su pensijų kaupimo bendrovėmis, nors į kaupimą įtraukti nebuvo. Tuo pačiu laikotarpiu beveik 9 200 žmonių pateikė prašymus antros pakopos pensijų kaupimo sistemoje nedalyvauti. Gyventojai, šiemet nusprendę nedalyvauti pensijų kaupime, ateityje vėl sulauks kvietimų tapti pensijų kaupimo dalyviais. Kas trejus metus, kol jiems 40 metų, šie gyventojai bus įtraukiami į kaupimą ir galės priimti sprendimą dalyvauti antros pakopos pensijų sistemoje, ar ne. Jie taip pat gali bet kada sudaryti sutartį su pasirinkta pensijų kaupimo bendrove. Įmokos į pensijų kaupimo fondus už asmenis, kurie šiais metais įtraukti į pensijų kaupimo sistemą, bus pradėtos skaičiuoti nuo liepos 1 dienos, jeigu gyventojai patys nesudarė sutarties anksčiau. Nuo šių metų liepos 1 d. įsigaliojus pensijų kaupimo įstatymo pakeitimams, pensijų anuitetus – stabilias periodines išmokas visą likusį gyvenimą – pensijų kaupime dalyvavusiems ir senatvės pensijos amžiaus sulaukusiems gyventojams mokės „Sodra“. Gyventojai galės pasirinkti pensijų anuiteto rūšį – standartinį pensijų anuitetas, standartinį anuitetą su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu ir atidėtąjį pensijų anuitetą.

Artimiausiu metu „Sodra“ pristatys pensijų anuiteto dydžio skaičiuoklę. Gyventojams bus taip pat teikiama informacija ir konsultacijos dėl pensijų anuitetų rūšių, jų apskaičiavimo metodikos, prašymų pateikimo ir kt.

 

 

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą