Ryškios, kvapnios ir naudingos medetkos: spėkite pasėti laiku, kad žydėtų iki rugsėjo

Medetkos – ryškios, kvapnios, lengvai auginamos ir visiškai neįnoringos gėlės. Jos auginamos ne tik kaip dekoratyvinis, tačiau ir kaip maistinis bei vaistinis augalas. Kada sėti medetkas, kad jų žiedais galėtume grožėtis kuo ilgiau, – rašoma tinklalapyje derlingas.lt. 

Kada sėti medetkas? 

Medetkos yra vienmetis žolinis augalas. Tačiau labai dažnai vieną kartą pasėjus, po to jos atsisėja savaime. Tereikia pakontroliuoti tankumą. Medetkos sėjamos tiesiai į atvirą dirvą, pasibaigus šalnoms. Balandžio pabaigoje – gegužės mėnesį. Šiuo metu pasėtos medetkos žydėti pradės birželio mėnesį ir žydės iki pat rugsėjo. 

Tos, kurios išaugs iš savaime pasisėjusių sėklų, arba jeigu sėsite jas rugsėjo mėnesį, žydėti pradės nuo gegužės. Tačiau žydės kur kas trumpiau: maždaug iki liepos mėnesio pabaigos. 

Kur sėti medetkas? 

Medetkos gali būti auginamos gėlynuose, vaistažolių lysvėse arba didesniuose vazonuose. Jos gražiai atrodo priekinėje gėlyno pusėje, už jų tinka auginti aukštesnes gėles ar kitus dekoratyvinius augalus. Labai gražiai atrodo ir žydintys medetkų vazonai. Jais galima puošti terasą, palanges, balkonus, lodžijas. Na, o pasėtos šiltnamyje tarp pomidorų, agurkų arba paprikų, pritrauks daugiau vabzdžių apdulkintojų. Tinkama vieta ir dirva medetkų auginimui Medetkos mėgsta šviesią, saulėtą ar dalinai šešėliuotą vietą. Dirvą jų sėjai geriausiai paruošti iš rudens, nes jos mėgsta gerai įdirbtą, laidžią vandeniui bei orui, purią ir lengvą dirvą. Taip pat prieš sėjant žemę reikėtų išravėti nuo piktžolių arba jas nupurkšti herbicidais. 

Medetkų sėja 

Medetkos sėjamos į drėgną ir patręštą žemę. Prieš sėjant rekomenduojama patręšti mineralinėmis trąšomis, perpuvusiu mėšlu arba kompostu. Jeigu sėjama ten, kur augo mėšlu tręštos daržovės, papildomai tręšti nebereikia. Sėklos sėjamos 2–3 cm gylyje, 10–15 cm atstumu. Tarp eilių rekomenduojama palikti apie 50–60 cm atstumus. Pasėjus, negausiai palaistoma. Jeigu medetkos rudenį pasisėjo ir sudygo pačios, rekomenduojama jas praretinti, sudaryti tvarkingas, gražias eiles. Medetkos užauga labai greitai: nuo sėjos per 6–8 savaites. 

Tolesnė medetkų priežiūra 

Iš tiesų medetkų priežiūra yra visiškai paprasta. Galima, sakyti, kad joms jokios priežiūros nereikia. Laistymas. Laistoma pagal poreikį, kai žemė išdžiūsta. Medetkos nemėgsta perlaistymo. Per didelis vandens kiekis, gali sukelti miltligę. Na, o per mažas – paskatinti ankstyvą sėklų brandinimą. Tręšimas. Medetkos taip pat nereiklios papildomam tręšimui. Pakanka jas patręšti prieš sėją. Vėliau galima patręšti tręšiant kitus augalus, tačiau reikia vengti trąšų su azotu: jos paskatins lapų, bet ne žiedų augimą. Ravėjimas. Ravėti ir reguliariai supurenti tarpueilius bei žemę tarp augalų būtina. Taip ne tik gražiai ir tvarkingai atrodys gėlynas, bet ir medetkos galės augti stipresnės, gražiau žydės, jų neužgoš piktžolės. Žiedai. Nužydėjusius žiedus patariama reguliariai nuskabyti, taip augalas skatinamas jų megzti daugiau ir žydėjimas tęsis kur kas ilgiau. Sėklų surinkimas. Subrendusios sėklos lengvai nubyra, tad sunokusias galima susemti tiesiog sauja. Jas išdžiovinus ir laikant sandariai kitais metais vėl galima pasisėti medetkų. Sėklos gyvybingos išlieka iki 4 metų. 

Medetkų auginimas vazone 

Medetkoms augti parenkamas vidutinio dydžio vazonas su skylute. Labai svarbu, kad būtų užtikrinamas geras vandens nutekėjimas. Parenkama gėlių auginimui tinkama žemė. Svarbu, kad ji būtų laidi orui bei vandeniui. Medetkos gali būti sėjamos tiesiai į vazoną arba jau išdygę daigeliai perkeliami iš lysvės į vazoną. Vazone sėklas galima sėti ne taip giliai, pakaks 1–2 cm gylio. Taip pat gali būti sėjamos tankiau, taip gražiau atrodys sužydėję. Priežiūra tokia pati kaip ir lauke auginamų medetkų: reguliarus, tačiau ne per dažnas laistymas, žiedų skabymas. Augančias vazone medetkas galima papildomai patręšti 1–2 kartus per sezoną. 

lrytas.lt informacija

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą