Specialistai pataria: augalai, kurie išvalys namų orą nuo teršalų

Kambariniai augalai ne tik kuria namų jaukumą, bet ir gerina patalpų oro kokybę. Didžiąją dalį vandens, kurį naudojame jų laistymui, augalai vėliau išgarina per lapus bei sugeria ore esančius teršalus, tad gali būti naudojami kaip natūralus, orą drėkinantis ir jį valantis filtras. 

„Senukų“ sodo centro specialistai atskleidžia, kokie augalai bene geriausiai šalina ore esančias kenksmingas medžiagas bei dalijasi patarimais, padėsiančiais šiuos augalus sėkmingai įkurdinti namuose. 

Chlorofitas naikina alergenus

Šis augalas – lelijinių šeimos atstovas. Jo lapai siauri, šviesiai žali su baltomis juostelėmis. Chlorofitas nereiklus, gan lengvai prisitaiko prie aplinkos, tačiau geriausiai auga derlingame, orui ir vandeniui laidžiame substrate. Tad jį persodinant, rekomenduojama rinktis specialiai žalialapiams skirtą žemių mišinį.

Tinkamai prižiūrimas, chlorofitas auga gan greitai, ima leisti ūglius. Kadangi chlorofito lapai siauri, svyrantys, jis dailiai atrodo pakabinamuose vazonuose ar pastatytas ant aukštesnės lentynos ir tinka tiek klasikiniam, tiek moderniam interjerui pagyvinti. 

Chlorofitas neutralizuoja ore esantį anglies monoksidą, tad pasitelkiamas orui valyti virtuvėje, siekiant sumažinti buitinių dujų degimo metu išsiskiriančių medžiagų koncentraciją. Jis ne tik sugeria kenksmingas medžiagas, bet ir išskiria gerąsias – fitoncidus, naikinančius kenksmingus mikroorganizmus bei alergenus.

Jei chlorofitui trūksta drėgmės ar maistingųjų medžiagų, lapų galiukai pradeda ruduoti. Kad taip nenutiktų, specialistai chlorofitą pataria reguliariai laistyti, laikyti šviesioje patalpoje bei intensyvaus augimo metu patręšti. Vasarą užtenka tai daryti kas 3–4 savaites.

Kenksmingas medžiagas pašalina dryžuotoji dracena

Tai šilumamėgis, lietuvių vis labiau mėgstamas augalas siaurais, tik stiebo viršūnėje įsikūrusiais lapais. Dryžuotoji dracena natūraliai auga tropinėje Afrikos dalyje ir gali išstybti iki 5 m aukščio. Jų augimui palanki temperatūra – 18–20 laipsnių.

Šios rūšies kambariniai augalai mėgsta drėgmę, derlingą dirvožemį bei trąšas, todėl vasarą dracenas būtina reguliariai laistyti ir tręšti. „Senukų“ specialistai pataria vandeniu apipurkšti ir lapus, o kad augalo šaknys nepermirktų – į vazono dugną įberti keramzito akmenėlių.

Jų teigimu, vasarą dracenas galima tręšti iki dviejų kartų per mėnesį ir rinktis specialiai palminiams augalams skirtas trąšas. Jose maistingųjų medžiagų kiekis subalansuotas, todėl trąšos ne tik užtikrina sveiką augalo augimą, bet ir padeda užkirsti kelią lapų galiukų geltimui.

Dracena iš oro šalina tokias kenksmingas medžiagas kaip amoniakas, benzenas, ksilolas, kurie naudojami chemijos pramonėje. Manoma, kad šis augalas gali pašalinti net iki 70 proc. teršalų.

Krotonas valo orą ir stimuliuoja smegenų veiklą

Natūrali krotonų augimo vieta – drėgnos, šiltos vietos, tad juos įkurdinti specialistai pataria saulėtuose kambariuose. Interjerą šie augalai papildo sodriomis spalvomis – jų lapai margi ir gali būti su raudonu, geltonu ar oranžiniu atspalviu. Iš viso yra 15 krotono rūšių. Kiekviena iš jų pasižymi vis kitokios formos, spalvų, raštų lapais, todėl šį augalą lengva priderinti prie bet kokio stiliaus interjero.

Vasarą krotoną specialistai pataria laistyti gausiai ir reguliariai. Priklausomai nuo kambario temperatūros, 2–3 kartus per savaitę. Jei šiam augalui nepakanka drėgmės, jis numeta apatinius lapus, tad svarbu palaikyti ir drėgną patalpų orą – ypač karštomis vasaros dienomis bei šildymo sezono metu.

Kadangi augalas mėgsta drėgną substratą, jį persodinant svarbu pasirūpinti tinkamu drenažu vazone. Sprendimas – bent 1 cm. keramzito, padėsiančio užtikrinti, jog augalo šaknys nepermirks. Tręšti krotoną patariama vasarą, kuomet augalas intensyviausiai auga, o tai daryti reikia kartą per mėnesį specialiomis, žalialapiams kambario augalams skirtomis trąšomis.

Manoma, kad krotonai ne tik valo orą – šalina jame esantį tolueną, bet ir stimuliuoja smegenų veiklą, todėl juos rekomenduojama įkurdinti biuruose arba namuose, darbo kambaryje.

Toksines medžiagas neutralizuoja sukulentai

Sukulentai pasižymi išskirtinės išvaizdos įvairove bei yra itin paprastai prižiūrimi. Natūraliomis sąlygomis jie veši ten, kur kiti augalai žūtų dėl staigių temperatūros pokyčių, drėgmės ar saulės šviesos trūkumo, tad jie lengvai pakenčia užmaršius, retai juos laistančius šeimininkus. Išgyventi nepalankiomis sąlygomis sukulentams padeda gebėjimas kaupti drėgmę lapuose, šaknyse ar stiebuose.

Sukulentus tręšti „Senukų“ specialistai rekomenduoja retai ir tik augimo metu. Jų tręšimui patariama rinktis kaktusams arba specialiai sukulentams skirtas trąšas.

lrytas.lt informacija

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą