Europos sveikatos draudimo kortelės garantijos – tik apdraustiesiems

Gavę Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK) gyventojai neretai neatkreipia dėmesio arba pamiršta, kad naudotis šia kortele gali tik apdraustieji privalomuoju sveikatos draudimu Lietuvoje. Neapdraustų šios kortelės turėtojų, kitose Europos šalyse gavusių būtinosios medicinos pagalbos paslaugas, kurios apmokėtos Lietuvos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, gali laukti nemaloni staigmena – raginimas atlyginti padarytą žalą.

Daug Lietuvos gyventojų jau žino, kad viešint ar studijuojant kitose Europos Sąjungos šalyse, Norvegijoje, Islandijoje, Lichtenšteine ir Šveicarijoje pravartu turėti ESDK. Sunegalavę ar patyrę traumą šios kortelės turėtojai, ją pateikę minėtų šalių gydymo įstaigose, gali gauti reikiamas būtinosios medicinos pagalbos paslaugas, apmokamas iš PSDF. 
„Europos sveikatos draudimo kortelės išduodamos nemokamai, tačiau tik apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu. Ar žmogus yra draustas, ligonių kasos patikrina prieš išduodamos šią kortelę. Tačiau vėliau draudimo galiojimas tampa kortelės turėtojo atsakomybė ir jis privalo žinoti, kad teisę naudotis ESDK praranda, jei tampa nedraustas Lietuvoje. Tokiu atveju kortelės negalima pateikti jokios šalies medicinos įstaigoms, net jei ant jos nurodytas galiojimo terminas dar nesibaigęs“, – sako Vilniaus teritorinės ligonių kasos Teisės skyriaus vedėja Martyna Langė. 

Privalomasis sveikatos draudimas (PSD) galioja, tik jeigu PSD įmoka mokama kiekvieną mėnesį. Jei bent vieną mėnesį už žmogų įmokos nesumoka nei darbdavys, nei pats gyventojas ir jis nėra draudžiamas valstybės lėšomis, draudimas nutrūksta. Jam nutrūkus gyventojui ESDK neišduodama. Tačiau jeigu tuo metu žmogus pasinaudoja anksčiau jam išduota kortele, kad kitos Europos šalies gydymo įstaigoje gautų būtinąją pagalbą, vėliau už šią pagalbą iš PSDF sumokėtas lėšas turi grąžinti.

„Europos sveikatos draudimo kortelės turėtojams suteiktos būtinosios medicinos pagalbos išlaidas pirmiausia apmoka ją suteikusios Europos šalies ligonių kasa ar jos atitikmuo. Tuomet ši įstaiga kreipiasi į Lietuvos ligonių kasas dėl gydymo išlaidų kompensavimo PSDF lėšomis. Ligonių kasa, apmokėdama šias išlaidas, išsiaiškina, ar asmuo yra apdraustas. Jeigu gaudamas paslaugas užsienyje žmogus nebuvo draustas Lietuvoje, gydymo išlaidos laikomos kortelės turėtojo padaryta žala PSDF“, – paaiškino M. Langė.

Nustačiusios žalą PSDF ligonių kasos apie tai visų pirma raštu informuoja žmogų nurodydamos, kaip ją galima atlyginti. Gavus tokį raginimą svarbu atlyginti žalą pervedant pinigus į jame nurodytą ligonių kasų sąskaitą. Jeigu žala didesnė nei 300 eurų, ją galima sumokėti dalimis, sudarius sutartį su ligonių kasa, o mažesnė žala turi būti atlyginta visa iš karto. Per 20 darbo dienų žalos neatlyginus savanoriškai, nesutarus dėl jos atlyginimo arba ligonių kasai nepateikus dokumentų, įrodančių, kad žmogus būtinosios pagalbos suteikimo metu buvo draustas, pradedamas žalos išieškojimas. 

Vilniaus teritorinės ligonių kasos duomenimis, kiek mažiau nei pusė gavusiųjų pranešimą apie šiuo būdu jų padarytą žalą PSDF, ją atlygina savanoriškai, o dėl kitų tenka teikti ieškinius teismui. Tačiau kone visi į šią situaciją patekę žmonės nustemba sužinoję, kaip žala atsirado, ir sako neatkreipę dėmesio į svarbiausią ESDK naudojimo sąlygą – kortelės turėtojas turi būti draustas PSD Lietuvoje tada, kai jam teikiamos medicinos paslaugos kitose Europos šalyse. 

Gyventojams pavyks apsisaugoti nuo šios nemalonios situacijos, jei prieš vykdami į užsienį jie pasitikrins, ar privalomasis sveikatos draudimas galioja. Ypač dėmesingi turėtų būti žmonės, kurie prieš kelionę baigė mokyklą ar studijas, keitė darbovietę ar darbo pobūdį, nes būtent tokiomis aplinkybėmis dažnai keičiasi draudimo statusas ir į tai neatkreipiamas dėmesys. Iš pirmo žvilgsnio menko neapdairumo kaina gali būti didelė – pavyzdžiui, sveikatos priežiūros paslaugos, 2019 m. Vokietijoje suteiktos neteisėtai ESDK pateikusiam asmeniui, kainavo per 50 tūkst. eurų. Pernai Vilniaus teritorinės ligonių kasos iš ESDK turėtojų išieškomos žalos PSDF vidurkis buvo apie 450 eurų vienam žmogui. 

Pasitikrinti, ar žmogus yra apdraustas, galima ligonių kasų interneto svetainėje  arba prisijungus prie savo paskyros portale www.esveikata.lt.  

Vilniaus teritorinės ligonių kasos informacija

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą