Šalia Kaukų-Obelytės piliakalnių vėl apsigyveno jotvingiai

Savaitgalį Miroslavo apylinkėse judėjo jotvingiai – Kaukų-Obelytės piliakalnio papėdėje pirmą kartą vyko atkuriamosios istorijos festivalis „Kaukai“. Dvi dienas vykusiame renginyje išnykusiai baltų genčiai atminti pristatyti senoviniai amatai, karyba, dainos, maistas. Šventėje lankėsi Alytaus rajono savivaldybės vicemerė Dalia Kitavičienė.

„Yra sakoma, kad tai, ką mes tik išgirstame – iškart pamirštame, tai, ką išgirstame ir pamatome – kuriam laikui įsidėmime, o tai, ką išgirstame, pamatome ir galime pabandyti – įsimename ilgam. Sužinoti gilios istorijos dalykus klausantis, matant ir išbandant – tai puiku, kad tai vyksta Alytaus rajone piliakalnių, menančių jotvingių laikus, papėdėje – tiesiog unikalu. Tikimės, kad tai pirmas, bet ne paskutinis organizatorių bandymas užkrėsti rajono gyventojus ir svečius noru sužinoti ir pažinti senovę“, – sakė vicemerė Dalia Kitavičienė.

Festivalį Alytaus rajone organizavo viešoji įstaiga Senovės baltų karybos draugovė „Jotvos sūnūs“.

„Puikus renginys jotvingių žemėje! Su liūdesiu tenka palikti puikius, seniai bematytus žmones. Neapleidžia viltis, kad renginys Kaukų piliakalnio papėdėje nebus vienkartinis, nes vieta tikrai puiki. Smalsūs lankytojai, puikios vaišės, smagios dainos! Dėkui šventės šeimininkams už puikias priimtuves!“, – dalijasi festivalio dalyviai įspūdžiais socialiniame tinkle. Nuotraukos ir vaizdo įrašai skelbiami „Facebook“ puslapyje „Kaukai“.

Festivalį organizavusios VšĮ „Jotvos sūnūs“ vadovas Giedrius Navickas sako, kad renginys pavyko su kaupu. Nors šiais metais dėl pandemijos negalėjo atvykti dalyviai iš užsienio, kurie užsiima to paties laikmečio kaimyninių jotvingių genčių karybos ir amatų atkūrimu, tačiau susirinko daugiau amatininkų bei karybos rekonstrukcija užsiimančių dalyvių iš visos Lietuvos.

Į atkuriamosios istorijos festivalyje Miroslavo seniūnijoje prie Kaukų piliakalnio atvažiavo apie pusė šimto dalyvių iš Klaipėdos, Kauno, Vilniaus, Pasvalio ir kitų miestų, rajonų bei pristatė baltiškus amatus: auksakalystę, kalvystę, odininkystę, kaulo apdirbimą, deguto varymą, gintaro apdirbimą, stiklo karolių gamybą, peiliadirbystę, keramiką, šiaudinių sodų gamybą, juostų audimą, medžio apdirbimą, žiedmarškės gamybą, senovinę aludarystę. Senovės karybos klubai demonstravo Kaukų kraštui būdingą karybos programą. Vyko liaudies dainų mūšis, senoviniai žaidimai, į kuriuos įsitraukė žiūrovai.

Pasak G. Navicko, renginyje apsilankė apie 300 žiūrovų, kurie buvo registruojami.

Kaip pastebėjo organizatoriai, į festivalį rinkosi tikslinė žiūrovų grupė, kurie domisi senovės istorija, archeologija, jotvingiais. Kaukų istorija ir radiniai labai domino vietinius gyventojus, daugeliui tai buvo naujiena.

„Įprasmintas scenarijus susietas su Kaukų piliakalniu, karybos programa parodėme, kaip prieš 1000 metų viena diena galėjo atrodyti ne visoje Lietuvoje, o būtent Kaukuose, ir tai ypač nauja buvo vietiniams gyventojams, ūkininkams, atsitraukusiems nuo ūkio darbų“, – sakė G. Navickas.

Atkuriamosios istorijos festivalyje archeologai, docentai, mokslų daktarai skaitė pasakojimus-paskaitas apie seniausius kultūrinius augalus, juvelyrinius dirbinius, jotvingius, gyvenusius šiame krašte. Išsamiai pristatytos Kaukų piliakalnio juvelyrinių radinių rekonstrukcijos – amatininkų atkurtos kopijos pagal Nacionaliniame Lietuvos muziejuje saugomus originalus. „Kaukuose yra rasta papuošalų smeigtukų, kokių nėra rasta nė viename Lietuvos krašte“, – sakė G. Navickas.

„Renginys pavyko ir jį norėtųsi plėtoti, padaryti dar didesnį, pristatyti dar daugiau šiam kraštui būdingų istorinių įvykių ir archeologinių radinių rekonstrukcijų, pagal kurių visumą galima atkurti prieš tūkstantį metų čia gyvenusių mūsų protėvių atvaizdą“, – sakė VšĮ „Jotvos sūnūs“ vadovas. Festivalį finansavo Lietuvos kultūros taryba.

Kaukų piliakalnio radinius, atvežtus iš Nacionalinio muziejaus, dar galima apžiūrėti Alytaus kraštotyros muziejaus filiale Jiezno g. 2

Alytaus rajono savivaldybės informacija

 

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą