Aplinkosaugininkų pagalbininkai turės daugiau laisvės

Aplinkos ministerija siūlo plėsti neetatinių aplinkos apsaugos inspektorių veiklos barą ir jiems suteikti daugiau įgaliojimų. Aktyvūs piliečiai, ir dabar savo laisvą laiką skiriantys brakonieriams ir teršėjams gaudyti, galės patys imtys iniciatyvos ir nebebus varginami formalumais. Tai numato Aplinkos ministerijos parengtos Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymo pataisos.

Šiuo metu Lietuvoje įgaliojimus turi 238 neetatiniai inspektoriai.

Aplinkos ministro Simono Gentvilo žodžiais, numatytos pataisos ir aplinkosaugą padarys atviresnę, ir paskatins pasitikėjimą vieni kitais. „Priėmus pataisas du pilietiški kaimynai, bičiuliai ar sutuoktiniai, išlaikę  egzaminą, galės valstybės vardu saugoti savo artimiausią aplinką“, – sako Simonas Gentvilas.

Pataisomis numatoma nuo vienerių iki trejų metų pailginti laikotarpį, kai suteikiamas ar pratęsiamas neetatinio aplinkos apsaugos inspektoriaus statusas. Sudaroma galimybė jais nelaikant egzaminų tapti buvusiems aplinkosaugos kontrolės pareigūnams.

Vadovaujant pareigūnui, neetatiniai aplinkos apsaugos inspektoriai galės patruliuoti savarankiškai (ne mažiau kaip po du). Jeigu jie yra žvejybos ir medžioklės plotų naudotojai (medžiotojų, žvejų draugijų, būrelių nariai), galės tikrinti medžiojančių ar žvejojančių asmenų medžioklės, žvejybos dokumentus.

Aplinkosaugininkų pagalbininkams atsiras ir naujų įpareigojimų. Pastebėję aplinkos apsaugą ir gamtos išteklių naudojimą reglamentuojančių įstatymų ar kitų teisės aktų pažeidimą, jie turės pranešti Aplinkos apsaugos departamentui, pagal kompetenciją nustatyti aplinkybes, liudytojus, suteikti kitą reikiamą pagalbą pareigūnams.  

Neetatinių inspektorių veikla bus vertinama, už ją teks atsiskaityti. Norintiems tapti aplinkosaugos pagalbininkais bus keliami griežtesni moraliniai reikalavimai: jais tapti negalės teisti asmenys, taip pat numatyta galimybė patikrinti, ar jų asmeninės savybės apskritai tinkamos šiai veiklai. Reikės ne tik išlaikyti egzaminus, bet ir baigti specialius kursus.

Siūlomos įstatymo pataisos aiškiau ir detaliau numato atvejus, kada neetatinio aplinkos apsaugos inspektoriaus galios panaikinamos ar sustabdomos.

Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymo pataisų projektas, kaip Vyriausybės programos įsipareigojimų ir priemonių plano dalis, teikiama visuomenei susipažinti. Seimas pataisas turėtų svarstyti pavasario sesijoje.

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos informacija

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą