Punios piliakalnis neatpažįstamai keičiasi

Alytaus rajono savivaldybė, Punios bendruomenė, saugomų teritorijų specialistai jau ne vienus metus dirba prie istorinio Punios piliakalnio atgimimo projekto. Ieškoma būdų, kaip sutvarkyti piliakalnį ir pritaikyti šią vietą žmonių lankymui.

Aptarti pradėtus piliakalnio tvarkybos darbus trečiadienį Punioje rinkosi Alytaus rajono savivaldybės, Nemuno kilpų regioninio parko direkcijos, projekto vykdytojų, architektų, darbus vykdančios įmonės atstovai. Jame dalyvavo vicemerė Dalia Kitavičienė, Punios seniūnas Gintautas Laukaitis.

„Savivaldybė jau ne vienerius metus turi sutvarkyto ir pritaikyto lankytojams Punios piliakalnio viziją, inicijavo tvarkybos koncepcijos sukūrimą, gaila, kad ne nuo savivaldybės priklausiusių aplinkybių realių darbų pradžios teko ilgokai palūkėti. Sėkmingai įgyvendinus suplanuotus darbus piliakalnis ir jo prieigos pasikeis, taps prieinamesnės, atsiras daugiau galimybių pasigrožėti nuo piliakalnio atsiveriančiais Nemuno vingiais ir Punios šilo vaizdais,- sakė mero pavaduotoja D. Kitavičienė. – Kalbu ne tik apie kelią į viršutinę piliakalnio terasą, bet ir terasinius laiptus apačioje bei tiltelį, kuriais bus galima pasiekti ir pasigrožėti Nečiuikų šaltiniu.“

Pasak vicemerės, Punios piliakalnio projektas yra tik dalis dar didesnio ir gyventojams bei lankytojams patrauklesnio plano. Mat artimiausioje ateityje savivaldybė ketina įsigyti laivą-keltą, kuriuo pavyks sujungti Punią su kitoje Nemuno upės pusėje esančiu Punios šilu.

„Po daugiau kaip penkerius metus trukusių nelengvų diskusijų, sprendinių derinimo, projektavimo pagaliau pradedami konkretūs darbai. Mes atidžiai stebime procesą ir išsakome savo pastabas, tikimės, kad Nemuno kilpų regioninio parko direkcija, įgyvendinanti projektą, mus girdės ir supras. Darbai pradėti kovo pradžioje, nuo šlaitų šalinami krūmai, pjaunami medžiai, vykdomi archeologiniai tyrimai. Vežamos medžiagos takų tvarkymui. Šią vasarą ant piliakalnio užlipti nebus galima“, – sakė Punios seniūnas Gintautas Laukaitis.

Nugenėjus medžių šakas, išpjovus dalį medžių, piliakalnis atsidengė, tarsi apsinuogino, atliekančios įmonės atstovai buvo sunerimę dėl atsidengusių nuošliaužų, tačiau susirinkę specialistai įvertinę situaciją, patikino, kad šiuo metu aukštiems piliakalnio šlaitams griūties pavojaus nėra, nes paliktos medžių šaknys saugo nuo šlaitų slinkimo.

Daugiau informacijos apie objektą: Punios piliakalnis (dar žinomas kaip Margio kalnas) yra šalia Punios kaimo, Nemuno dešiniajame krante, prie Punelės upelio žiočių. Įeina į Nemuno kilpų regioninį parką. Nuo piliakalnio viršūnės atsiveria viena iš gražiausių šalies panoramų: plati Nemuno juosta, priešais ošia Punios šilas. Piliakalnio papėdėje pastatytas paminklinis akmuo su Maironio eilėmis Margirio atminimui: „Tai kapas Margio milžinų!“. Pasakojama, jog ant Punios piliakalnio stovėjo kunigaikščio Margirio pilis, vadinta Pilėnais. 1336 m. čia vyko garsusis Pilėnų mūšis. Pilies gynėjai ir gyventojai nutarė verčiau žūti liepsnose nei pasiduoti į nelaisvę. Piliakalnis datuojamas XIV a. pabaiga – XV a. pradžia. Nustatyta, kad jo vietoje buvo gyvenama jau akmens amžiuje, gyvenvietė čia buvo ir I tūkst. pr. Kr.

Punios piliakalnio sutvarkymo ir pritaikymo lankymui skirtu projektu „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti (II)“ siekiama užtikrinti gerą saugomų teritorijų kraštovaizdžio, gamtos ir kultūros vertybių būklę, tinkamą naudojimą, tvarkymą, pritaikyti jas lankyti ir pažinti. Projektą gyvendina Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos Nemuno kilpų regioninio parko direkcija prie Aplinkos ministerijos, jis finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo lėšų.

Alytaus rajono savivaldybė yra projekto partnerė, projektui skyrė 75 tūkst. Eur. Visų darbų vertė 339 450,00 Eur.

Tvarkant Punios piliakalnį ir pritaikant jį lankymui bus atnaujintas ir pratęstas akmenų grindinio takas, įrengti nauji suolai, informacinis stendas, lankytojų skaičiuotuvas, dviračių stovai, takai, apsauginės tvorelės, nauji laiptai, apžvalgos-poilsio aikštelės. Bus sutvarkyta ir teritorija prie Nečiuikų šaltinio, įrengtas priėjimo takas prie vandens. Takas bus įrengtas ir palei Punelės upelį. Tvarkomuosiuose paveldosaugos darbuose numatyta pristabdyti paviršinę eroziją.

Alytaus rajono savivaldybės informacija

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą