Baigėsi iniciatyva „Aktyviai, draugiškai, sveikai“

 

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras šalies ugdymo įstaigų bendruomenes pakvietė naujus mokslo metus pradėti kitaip – prisijungti prie iniciatyvos „Aktyviai, draugiškai, sveikai“.
Iniciatyva „Aktyviai, draugiškai, sveikai“ – tai savanoriškas Lietuvos mokyklų bendruomenių renginys, kurio tikslas – atkreipti mokyklų bendruomenių (ypač mokinių) dėmesį į sveikos gyvensenos ir sveikatos stiprinimo svarbą. Šią iniciatyvą buvo siūloma vykdyti 2019 m. rugsėjo–spalio mėnesiais, kiekvieną savaitę skiriant vienai (įstaigai aktualiai) sveikatinimo temai: pavyzdžiui, pirmą savaitę – judėjimo galiai, antrą – klimatui ir sveikatai, trečią – vaisių ir daržovių vartojimo skatinimui ir t. t. Iniciatyvos metu rekomenduota naudoti pačius įvairiausius sveikatos žinių perdavimo, įgūdžių ir įpročių formavimo būdus bei metodus, atitinkančius bendruomenės narių, ypač mokinių, amžių ir pasirengimo lygį.
Siekiant sėkmingai įgyvendinti iniciatyvą buvo parengtos organizavimo rekomendacijos, skirtos mokyklose dirbantiems visuomenės sveikatos specialistams, mokytojams, mokiniams ir kitiems asmenims, dalyvaujantiems sveikatos ugdymo procese, sukurtas iniciatyvos logotipas. Iniciatyvos metu rekomenduota bendruomenėms įgyvendinti šias temas: „Judėjimo galia“, „Vaisių, daržovių nauda sveikatai“, „Klimatas ir sveikata“, „Sužalojimų prevencija“, „Asmens ir burnos higienos svarba“, „Miego ir tylos galia“, „Būk saugus kelyje“, „Žalingų įpročių prevencija“, „Padėk sau ir draugui“, „Kurkime ateitį, atsižvelgdami į praeitį“.
Vos paskelbus iniciatyvą, tą pačią dieną ėmė registruotis pirmosios ugdymo įstaigos. Registracijai pasibaigus paaiškėjo, kad prie iniciatyvos prisijungė 228 ugdymo įstaigos (iš jų 97 ikimokyklinio ugdymo ir 131 bendrojo lavinimo įstaiga) iš 48 savivaldybių. Aktyviausios – Šiaulių, Vilniaus ir Klaipėdos miestų, Mažeikių ir Trakų rajonų savivaldybių ugdymo įstaigų bendruomenės.
Ruošiantis akcijai, daug kur buvo sudarytos darbo grupės jai organizuoti, pasiskirstyta pareigomis. Kai kuriose įstaigose iniciatyvą ėmėsi organizuoti mokinių taryba: mokiniai aptarė kiekvienos savaitės temas, būdus, kaip geriau įtraukti bendruomenės narius į įvairias veiklas, patys kūrė užduotis, savaitei pasibaigus rinkosi į jos aptarimą. Kitose buvo sudaryti atskiri sveikatinimo veiklų tvarkaraščiai net kiekvienai dienai.
Geras oras taip pat prisidėjo prie organizatorių kūrybinių idėjų įgyvendinimo. Judėjimo savaitės metu tiek mokiniai, tiek mokytojai stengėsi kuo daugiau judėti prieš ir per pamokas, per pertraukas, žaidė futbolą, stalo tenisą, smiginį, šaudė iš lanko, sveikatą stiprino kalanetikos, jogos užsiėmimų metu, šoko gatvės šokius, išbandė basakojų taką, organizavo pėsčiųjų ir dviračių žygius.
Įgyvendinant temą „Vaisių ir daržovių nauda sveikatai“ ikimokyklinukai iš savo įstaigos darže užaugusių daržovių gamino salotas, virė moliūgų sriubą, spaudė daržovių sultis ir vaišino vieni kitus, kartu su tėvais mokėsi paruošti sveikų užkandžių dėžutes. Kai kurių įstaigų bendruomenės organizavo išvykas į ekologinius ūkius, kur mokiniai galėjo matyti, kaip auginamos daržovės ir vaisiai, kaip spaudžiamos sultys, rūšiuojamos daržovės. Mokyklų bendruomenės nariai kūrė koliažus, gamino spalvingus vaisių ar daržovių vėrinukus, rengė rudens gėrybių parodas, statė sveiko maisto piramides. Vyresnių klasių mokiniai dažniausiai patys organizuodavo viktorinas ar protmūšius sveikatai palankios mitybos tema.
Gal kiek mažiau dėmesio ugdymo įstaigos skyrė „Klimato ir sveikatos“ temai. Dažniausiai buvo aptartos temos, susijusios su saulės spindulių daroma įtaka žmogaus sveikatai, oro taršos mažinimu.
Prie iniciatyvos aktyviai prisidėjo policijos komisariato pareigūnai, kurie padėjo mokiniams pasikartoti saugaus eismo taisykles, dalijo atšvaitus, o visuomenės sveikatos specialistai, dirbantys mokyklose, mokė vaikus suteikti pirmąją pagalbą, padėti draugui užspringus ar susižeidus.
Tylos savaitės metu mokiniai organizavo tylos valandėles, diskutavo, kodėl tyla tokia svarbi, skambant relaksacinei muzikai kūrė aplikacijas ir piešė ramybės pilnus namus ar mokyklas, grupėse ir klasėse mokytojos su mokiniais kūrė ramybės kampelius, kuriuose mokiniai galėdavo pabūti tyloje, pailsėti ar net pamedituoti.
Iniciatyvos laikotarpiu mokyklos suderino ir kitus sveikatinimo renginius: Rudenėlio šventę, Košės dieną, Europos judriąją savaitę, Sporto ir sveikatingumo dieną ir kt.
Reikia pastebėti, kad prie šios iniciatyvos prisijungė ir nemažas būrys mokinių tėvų, pedagogų, administracijos atstovų, švietimo pagalbos specialistų, net ir valgyklos darbuotojų. Ankstesnių sveikatinimo renginių veiklose dažniausiai dalyvaudavo tik vaikai ir pedagogai, labai sunku būdavo prisikviesti tėvus, kitus įstaigos darbuotojus, o juk jie taip pat yra ugdymo įstaigos bendruomenės dalis. Tačiau prisijungusieji tikrai nesigailėjo ir teigė, kad ši patirtis paliko labai gerų įspūdžių.
Pagal ugdymo įstaigų organizatorių pateiktus renginio aprašymus, atrinkta 10 iniciatyviausių mokyklų bendruomenių, norinčių gyventi kitaip:
1. Birštono gimnazija.
2. Jurbarko vaikų lopšelis-darželis „Nykštukas“.
3. Kauno Prano Mašioto pradinė mokykla.
4. Kėdainių r. Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazija.
5. Klaipėdos r. Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazija.
6. Mažeikių lopšelis-darželis „Žilvitis.“
7. Plungės lopšelis-darželis „Pasaka.“
8. Šalčininkų Santarvės gimnazija.
9. Šiaulių r. Meškuičių lopšelis-darželis.
10. Zarasų profesinė mokykla.

Renginio dalyvių įspūdžiai, atsiliepimai:
„Ačiū už puikią idėją, mums labai patiko. Džiugu įsijungti ir dalyvauti. Lauksime naujų siūlymų“.
Plungės lopšelis-darželis „Rūtelė“ direktorė
„Ši idėja gimnazijoje yra gana nauja. Pabandėme sukurti draugišką mokymosi atmosferą, kurioje mokiniai jaustųsi jaukiai. Mokiniai sakė, jog iš savo bendraamžių sužinojo naujų dalykų, sakė, jog labai keista matyti jų drauges mokytojų vaidmenyje“.
Birštono gimnazija
„Mes dabar patys sveikiausi vaikai pasaulyje“.
Ignas, Biržų lopšelis-darželis „Ąžuoliukas“
„Labai patiko diena be skambučio, nes ir be jo puikiai orientavomės pamokų ir pertraukų laike ir tai buvo kažkas naujo, kitokio mūsų mokykloje“.
II klasės mokinys, Kėdainių r. Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazija
„Po akcijos mano vaikas dabar prašo kiekvieną dieną keliauti paspirtuku į darželį“.
Mama Lina, Anykščių vaikų lopšelis-darželis „Spindulėlis“
„Ne pirmą kartą dalyvaujame vaikų paruoštose sveiko maisto degustacijose. Jie ir namuose mus moko, kaip reikia maitintis“.
Mama Daiva, Kauno Dainavos progimnazija

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informacija

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą