Švietimo sistemos pokyčiai: kaip Alytaus rajono mokyklos gyvens naujais mokslo metais?


Šiais mokslo metais į Alytaus rajono gimnazijas, jų pagrindinio ugdymo skyrius sugužės apie 1600 moksleivių, kiek mažiau nei praėjusiais mokslo metais. Juos ugdys apie 420 mokytojų. Ikimokyklinio ugdymo įstaigas lankys 220 vaikų, t. y. 28 vaikais daugiau lyginant su ankstesniais mokslo metais. Jau netrukus prasidėsiantiems naujiems mokslo metams ruošiasi tiek mokytojai, tiek mokyklų vadovai, tiek savivaldybės, kasmet susiduriančios su įvairiais iššūkiais.
Apie tai, kokios naujovės ir pasikeitimai laukia Alytaus rajono švietimo įstaigų – pokalbis su Alytaus rajono savivaldybės meru Algirdu Vrubliausku.
Mere, nepaneigiamas faktas, jog daugelyje savivaldybių vaikų mažėja, tačiau rajone steigiamos ikimokyklinio ugdymo grupės. Tai nuteikia optimistiškai?
- Iš tiesų daugelyje savivaldybių vaikų skaičius mažėja. O mes džiaugiamės, kad pas mus situacija kitokia. Dauguose ir Miroslave įkūrėme antras ikimokyklinio ugdymo grupes, kurias atitinkamai lankys 52 ir 35 vaikai.
Miroslave ikimokyklinukai bus ugdomi naujai įrengtose patalpose seniūnijoje. Patalpų sutvarkymui skirta beveik 170 tūkst. Europos Sąjungos paramos, savivaldybė iš biudžeto pridėjo 12,8 tūkst. Eur. Šiuo metu baigiamas naujų patalpų kapitalinis remontas: bus įrengti priėmimo-nusirengimo, žaidimų, miegamojo kambariai, virtuvėlė, nupirkta reikalinga įranga, baldai, lauke įrengta vaikų žaidimo aikštelė. Vienos grupės patalpos ir erdvės bus pritaikytos vaikams su negalia.
Papildomai įsteigėme auklėtojų ir auklėtojų padėjėjų pareigybes.
Kalbėdamas apie rajono švietimo sistemą, visada akcentuojate ugdymo kokybę. Kada duris atvers modernios laboratorijos Simno ir Butrimonių gimnazijose? Kodėl jas įrengti buvo nutarta būtent čia?
- Ugdymo kokybė labai reikšmingas faktorius vaiko mokymosi procese. Įgytos žinios, įgūdžiai, tobulėjimas, naujovės, gyvenimiška patirtis formuoja vaiko asmenybę ir padeda pamatus tolimesniam jo gyvenimui. Ugdymo kokybės gerinimas – vienas iš prioritetų. Juk kalbame apie jaunimą – Lietuvos ateities kūrėją. Todėl šiuolaikinė mokymosi aplinka turi būti moderni ir kūrybiška, motyvuojanti siekti žinių, pažangi, kartu skatinanti pasitempti ir mokytojus.
Rajono gimnazijas jau aprūpinome kompiuteriais, interaktyviomis sistemomis. Daugų Vlado Mirono gimnazijai nupirkta 3D klasės mokomoji įranga, Simno – VEX EDR robotai. Savivaldybės lėšomis baigiama tvarkyti Pivašiūnų gimnazijos aktų salės akustika, nupirkta nauja garso ir šviesos aparatūra.
Europos Sąjungos fondų ir savivaldybės lėšomis – už daugiau kaip 100 tūkst. eurų – Simno ir Butrimonių gimnazijose įrengėme modernias gamtos mokslų laboratorijas su saugos reikalavimus atitinkančiais laboratoriniais baldais, įranga, šiuolaikiškomis mokymosi priemonėmis.
Simno ir Butrimonių yra vienos didžiausių rajono gimnazijų, jose veikiančios laboratorijos atviros visiems rajono mokiniams – jiems bus organizuojami specialūs mokymai, konsultacijos.

Kokia situacija su moksleivių pavėžėjimu?
Gera. Mokyklinių autobusų parkas nuolat atnaujinamas. Į rajono ugdymo įstaigas pavežama 1065 mokiniai, t. y. šimtu procentų visi mokiniai, kurie gyvena toliau kaip 3 km nuo mokyklos. Jeigu praėjusiais metais iš Švietimo ir mokslo ministerijos gavome 2 naujus geltonuosius autobusus, tai šiais metais net 3 Simno, Daugų ir Butrimonių gimnazijos mokinius vežios naujais mokykliniais autobusais. Šiuo metu Alytaus rajono gimnazijos, įskaitant ir šiais metais gaunamus naujus autobusus, turės 27 mokyklinius, iš kurių – 20 geltonųjų autobusų. Mokinių pavėžėjimo poreikis į rajono įstaigas visiškai užtikrintas.
Su švietimo įstaigų vadovais taip pat diskutuojame kaip paskatinti trūkstamų dalykų mokytojus, kad jie rinktųsi rajono mokyklas. Galbūt kompensuosime kelionės į darbą ir atgal išlaidas. Svarstysime ir kitus siūlymus.
Nuo artėjančių mokslo metų gyvenimo po pamokų – visos dienos mokyklos modelio – išbandymas vyks ir Daugų V. Mirono gimnazijoje. Kol kas Lietuvoje tai eksperimentas. Manote jis pasiteisins?
Paskutiniu metu Švietimo ir mokslo ministerija daug kalba apie visos dienos mokyklą. Daugų Vlado Mirono gimnazija dalyvavo ministerijos skelbtoje atrankoje ir pateko tarp 40-ies Lietuvoje visos dienos mokyklų. Deja, ministerija lėšų neskyrė, todėl veiklų finansavimas gultų ant savivaldybės pečių. Nemanau, kad būtų teisinga išskirti tik vieną gimnaziją. Todėl su rajono švietimo įstaigų direktoriais diskutuojame, kad visi rajono pradinukai būtų užimti po pamokų: su savo pradinių klasių mokytojais paruoštų pamokas, dalyvautų neformalaus švietimo programose. Savivaldybė padengtų maitinimo – lengvų pavakarių išlaidas, pagal poreikį – papildomų etatų kaštus. Tėvams ši paslauga nieko nekainuotų. „Kitokia mokykla“ – taip mes ją pavadinome – startuotų Daugų gimnazijoje nuo šio rugsėjo, vėliau praktinė patirtis būtų perduodama ir kitoms rajono ugdymo įstaigoms.
Kokia situacija su neformalaus vaikų švietimo ugdymu, suaugusiųjų švietimu?
Vadinama NVŠ programa sėkmingai Alytaus rajone vyksta daugiau kaip 3 metais. Visose rajono gimnazijose ir ugdymo skyriuose. Paskutiniu metu populiarėja technologijų, sporto, savanorystės, sveikatinimo būreliai, atsiranda naujų kūrybinių programų būrelių. Daugiausiai neformalaus vaikų švietimo srityje dirba Šaulių sąjunga. Kasmet vaikų, lankančių NVŠ programas, skaičius didėja. 2017–2018 m. NVŠ programas jau lankė daugiau nei 600 rajono vaikų.
Neformalaus švietimo paslaugas Alytaus rajone teikia Dauguose veikianti meno ir sporto mokykla, savo filialus turinti gimnazijose ir jų skyriuose. Nuo šių mokslo metų pianino klasę planuojama atidaryti ir Punios skyriuje.
Dauguose, meno ir sporto mokykloje, formuojama suaugusių grupė sveikatinimo treniruotėms lankyti. Senjorų lauks Trečiojo amžiaus universiteto užsiėmimai.
Alytaus ugdymo įstaigų laukia dar viena naujovė. Nuo rudens bus įrengtos vaizdo stebėjimo kameros. Kodėl to prireikė?
Tai daroma dėl saugumo. Vartai ar tvoros jau niekuo negelbėja. Pastaruoju metu keliose ugdymo įstaigose buvo sugadintas turtas, taip pat būta pranešimų dėl nukentėjusių moksleivių – tikimasi, kad kameros padėtų išaiškinti incidentus ar galimus nusikaltimus. Kadangi yra nebrangių, modernių, patogiu valdymu kamerų, matančių ne tik dieną, bet ir naktį, todėl pasirinkome šį inovatyviausią ir pigiausią sprendimą. Šią idėją palaikė švietimo įstaigų vadovai, o viešosios apklausos rodo, kad tėvams jų atžalų saugumas mokykloje vienas svarbiausių veiksnių kuriant draugišką aplinką mokyklose. 15-oje rajono įstaigų ir jų skyrių planuojama įrengti beveik 70 stebėjimo kamerų tiek išorėje, tiek viduje. Ketinama įsigyti vaizdo įrašymo, atsarginio elektros maitinimo įrenginius. Stebėjimo sistemos pradės veikti nuo spalio. Joms iš biudžeto planuojama skirti 25–30 tūkst. eurų.
Ar Alytaus rajono moksleiviai rugsėjį pasitiks atnaujintose klasėse?
Kaip ir kasmet Alytaus rajono mokyklose atlikti einamieji remontai, pakeista grindų danga, perdažytos sienos, sutvarkytos bendrosios švietimo įstaigų erdvės. Krokialaukio gimnazijoje kapitališkai sutvarkytas fizikos kabinetas. Simno specialiojoje mokykloje pakeista pirmojo aukšto elektros instaliacija, pradinių klasių kabinete – grindų danga. Daugų Vlado Mirono gimnazijoje atnaujintas geografijos kabinetas. O artimiausiu metu planuojama pradėti renovuoti ir visą gimnaziją – apšiltinti sienas, atlikti kapitalinį sporto salės remontą, katilinės atnaujinimą, sutvarkyti vidaus kiemą. Atnaujinti ir Daugų gimnazijos ikimokyklinio ugdymo skyriai: Venciūnų skyriaus renovuota išorė. Venciūnų ir Daugų ikimokyklinio ugdymo skyriuose įrengtos lauko vaikų žaidimų aikštelės, teritorijos aptvertos.
Butrimonių ir Simno gimnazijose ikimokyklinio ugdymo skyriuje tvarkomos vidaus patalpos. Remontuojama po dvi darželių grupes. Jos bus šiuolaikiškai įrengtos – ne tik su naujais vidaus baldais, bet ir modernia ugdymo įranga, pvz. interaktyviomis grindimis.
Švietimo ir mokslo ministerijoje prieš rugsėjį vyko savivaldybės vadovų susitikimas su ministre. Kokių žinių turėjo ministrė?
Mokyklų vadovams ir mokytojams didžiausią nerimą kelia etatinis mokytojų apmokėjimo klausimas, kurio rezultatai bus aiškūs pradėjus jį taikyti. Savivaldybės taryba turės patvirtinti įstaigos etatus, o įstaigos vadovas sudaryti naujas sutartis su mokytojais.
Naujieji mokslo metai mokyklose pasitinkami jau ne su mokinio, o su klasės krepšeliu, kuris mūsų savivaldybei buvo taikomas ir iki tol, kai dalis ugdymo lėšų bus skaičiuojamos ne pagal kiekvieną mokinį, o pagal klasių skaičių ir dydį. Todėl lėšos švietimui tikimasi, kad nemažės.
Švietimo ir mokslo ministrė savo pranešime net keletą kartų išskyrė Alytaus rajoną. Ji pastebėjo, kad Alytaus rajono savivaldybė yra viena iš 5 šalies savivaldybių, kurios visos ugdymo įstaigos dalyvauja smurto ir patyčių prevencijos programose. Į programą įtraukiama ne tik mokyklos bendruomenė, bet ir tėvai. Tai labai svarbu geram mokyklos mikroklimato kūrimui. Mūsų ugdymo įstaigose išaugo švietimo pagalbos specialistų, tenkančių 100-ui mokinių, skaičius, nuo 2014 m. – 0,65 iki 2017 m. – 0,74. Dvigubai pagerėjo mokyklų aprūpinimas moderniomis technologijų priemonėmis. Per 2014–2017 m. 5 procentais išaugo aukštos kvalifikacijos mokytojų skaičius. Tačiau turime kur pasitempti, kalbant apie mokinių matematikos ir kitų dalykų pasiekimus, jaunų mokytojų pritraukimą į rajono mokyklas.
O artėjančios Rugsėjo 1-osios proga linkiu, kad nauji mokslo metai kiekvienam mokyklos bendruomenės nariui būtų įdomūs, prasmingi ir įkvėpinantys tobulėti.


Ačiū už pokalbį.
Kalbėjosi Daina Baranauskaitė

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą