Nuotraukos autorius: M.Patašiaus nuotr.

Naujas mokestis smulkiam verslui: šį kartą – už patalpų nuomą

Nuo šių metų žmonės, vykdantys individualią veiklą, turi galvoti apie dar vieną prievolę – gyventojų pajamų mokestį (GPM) nuo nekilnojamojo turto, kurį nuomojasi. 

Pagal nuo sausio 1 dienos įsigaliojusią tvarką tie individualios veiklos vykdytojai, kurie iš gyventojų nuomojasi nekilnojamąjį turtą, turės vietoje nuomotojo mokėti GPM. Ir visai nesvarbu, ar patalpos, kurias jis nuomojasi, naudojamos komercinei veiklai. Nauja tvarka Iki šiol žmogus, nuomodamas gyvenamąsias patalpas, turėjo nuo už nuomą gauto pelno sumokėti gyventojų pajamų mokestį. Jis galėjo arba išsiimti verslo liudijimą patalpų nuomai ir sumokėti fiksuotą sumą, arba sumokėti 15 proc. nuo gautų pajamų. Dabar, jeigu nuomininkas yra žmogus, vykdantis individualią veiklą, nuomotojui niekuo rūpintis nebereikia. Finansų viceministrės Daivos Brasiūnaitės teigimu, tokiu būdu siekiama GPM mokėjimo tvarką padaryti skaidresnę ir paprastesnę. „Tai ypač aktualu tai atvejais, kai nekilnojamasis turtas, įskaitant žemę, nuomojamas iš vyresnio amžiaus gyventojų, kurie dažnais atvejais patys negali pasirūpinti pajamų deklaracijų teikimu ir mokesčio sumokėjimu, pasibaigus mokestiniam laikotarpiui“, - komentavo ji. D.Brasiūnaitė pasakojo, kad šie pakeitimai yra aktualūs tik tokiuose nekilnojamojo turto nuomos sandoriuose, kuriuose abi šalys yra fiziniai asmenys ir nuomininkas yra individualią veiklą vykdantis asmuo. „Nuostata dėl GPM sumokėjimo perkėlimo nuomininkui taip pat ir tais atvejais, kai nuomininkas yra gyventojas, nevykdantis individualios veiklos, Finansų ministerijoje nėra svarstoma“, - kalbėjo finansų viceministrė.

Kyla klausimų

Finansų ministerija teigia, kad GPM dydis nesikeis, tiesiog į biudžetą GPM būtų sumokamas ne gyventojo (nuomotojo), o nuomininko (individualią veiklą vykdančio asmens). Vis dėlto, kas užtikrins, kad individualią veiklą vykdantys žmonės nebus priversti mokėti daugiau? Jei dabar tokie žmonės nuomojasi būstą už, pavyzdžiui, 500 eurų ir gali niekuo nesirūpinti, dabar jiems reikės tartis su nuomotoju, kad šis sumažintų kainą, nes mokesčių našta jau tenka nuomininkui. Mokesčių ekspertės, „Fidexperta“ vadovės Rūtos Bilkštytės teigimu, čia galima susidurti su keliomis problemomis. Nuomotojas, sudarydamas su gyventojų sutartį dėl patalpų nuomos, gali ir nenurodyti, kokiu būdu jis pasirinkęs mokėti pajamų mokestį nuo nuomos pajamų.

„Jei žmogus pasirinkęs mokėti pagal verslo liudijimą, o nuomotojas vykdo individualią veiklą ir sumoka GMP nuo mokėtino nuomos mokesčio – tai būtų dvigubas pajamų apmokestinimas“, - kalbėjo R.Bilkštytė. Ji taip pat teigė, kad turėtų būti aiškiai išaiškinama, ką daryti tokiu atveju, kai nuomos sutartis sudaroma ilgesniam laikotarpiui: „Jei po tam tikro laiko nuomininkas ar, pavyzdžiui, jo sutuoktinis, pradėtų vykdyti individualią veiklą, ar nuomotojui keisis prievolė mokėti mokesčius nuo nuomos pajamų?“ R.Bilkštytės teigimu, tvarka, kad nuomininkas turėtų mokėti GPM vietoje to, kuris faktiškai gauna pajamas iš nuomos, turėtų būti taikoma tik tais atvejais, kai patalpos išnuomojamos vykdyti individualią veiklą. „Tokiu atveju, asmuo vykdantis individualią veiklą, apskaičiuodamas savo individualios veiklos pajamas įtraukti patalpų nuomos išlaidas į veiklos sanaudas. Toks gyventojo nuomos pajamų apmokestinimas yra prilyginamas atvejui, kai iš gyventojo patalpas nuomoja juridinis asmuo. Tai būtų logiška“, - komentavo ekspertė.

lrytas.lt informacija 

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą